ABD'nin Filistin'in BM'ye tam üyeliğini veto etmesi: 'Tarih bunu affetmeyecek'

ABD'nin Filistin'in BM'ye tam üyeliğini veto etmesi: 'Tarih bunu affetmeyecek'
İki devletli çözümü dilinden düşürmeyen Biden yönetiminin BMGK'de Filistin'in BM'ye tam üyeliğini veto etmesi küresel çapta tepki çekti. ABD'nin hasımları Rusya ve Çin "Bunu tarih affetmeyecek, insanlık hatırlayacak" dedi.

Artı Gerçek - İsrail'in Gazze ile ilgili taleplerini kabul ettirmek için Filistin Devleti'nin kurulması eşliğinde iki devletli çözüm vaadini kullanan ABD yönetiminin BM Güvenlik Konseyi'nde Filistin'in BM'ye tam üyeliğini veto etmesi küresel çapta büyük tepki çekti. Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinden biri olan ABD'nin veto kullanmasıyla adeta maskesi düşerken, hasımlarından "Tarih bunu affetmeyecek" uyarısı geldi.

'İSRAİL'İN ÇIKARLARININ GERÇEKLEŞMESİNE ENGELDEN İBARET'

BMGK'deki oylamanın ardından, Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, "Gazze'deki tırmanmanın başlamasından beri beşinci kez veto kullanarak Filistinlilere yönelik gerçek tutumlarını bir kez daha ortaya koydular. Washington'a göre Filistinliler kendilerine ait bir devlete sahip olmayı hak etmiyor, onlar yalnızca İsrail'in çıkarlarının gerçekleşmesi yolunda bir engel" dedi.

'İSRAİL'İN SUÇUNA ORTAK OLMANIN BEDELİNİ ÖDEYECEKSİNİZ'

ABD vetosunu "Tarihin kaçınılmaz akışını durdurmaya yönelik umutsuz bir girişim. Oylamanın sonuçları, Washington'ın neredeyse tamamen tecrit edilmiş olduğunun göstergesi" diye değerlendiren Rus diplomat, "Neticede ABD'nin on binlerce Filistinli sivili öldüren İsrail'in sorumluluğuna ortak olacağını ve saygı duyulan devletler listesinden çıkacağını" belirterek ekledi:

"Büyük bir güç olmaya layık değilsiniz. Ve tarih bunun için sizi affetmeyecek."

'FİLİSTİN'İN ONLARCA YILLIK HAYALLERİNİ ABD YIKTI'

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lin Cian da "tarihin ABD'nin Filistin'in BM'ye katılımını engellemesini hatırlayacağını" söyledi.

"Filistin 2011'de BM'ye katılmak için başvuruda bulunduğunda BM Güvenlik Konseyi ABD'nin itirazı nedeniyle kararı askıya aldı. Şimdi, 13 yıl sonra, yine ABD vetosu nedeniyle Filistin'in örgüte katılım başvurusu reddedildi" hatırlatmasını yapan Lin, şu vurguyu yaptı:

"Filistin halkının onlarca yıllık bağımsız devlet kurma hayali bir kez daha acımasızca mahvedildi. Tarih ve insanlık, ABD'nin herkese meydan okuyan bu eylemlerini hatırlayacak."

ÇİN'DEN BARIŞ İÇİN YOL HARİTASI

"Uluslararası toplum, ilgili BM Genel Kurulu kararlarını tam olarak uygulamalı, Filistin halkının isteklerine saygı göstermeli, iki devletli çözüm ilkesine bağlı kalarak doğru yola dönmeli ve mümkün olan en kısa sürede bağımsız bir Filistin devleti yaratmalı" çağrısı yapan Çin Dışişleri Sözcüsü, "İsrail ile Filistin’in barış içinde bir arada yaşaması, Arap ile Yahudi milletleri arasındaki uyum ve Ortadoğu’da kalıcı barış ancak böyle gerçekleşebilir" diye ekledi.

Lin, "Çin'in tam teşekküllü Filistin devletinin kurulmasını tüm kalbiyle desteklediğini" belirtti.

FİLİSTİN YÖNETİMİ: ULUSLARARASI İRADEYE MEYDAN OKUMA

Arap ülkeleri ve Müslüman teşkilatlar, ABD vetosundan "derin üzüntü" açıklarken, Filistin Yönetimi "ABD'nin vetosu haksız ve ahlakdışıdır. Filistin Devleti'nin BM'ye tam üye olmasını güçlü şekilde destekleyen uluslararası toplumun iradesine meydan okumadır" açıklamasını yaptı.

Karar tasarısının geçmesi için 5 daimi üyeden hiçbirinin "hayır" oyu kullanmaması ve toplamda 9 "evet" oyu çıkması gerekiyordu. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar