ABD'nin Louisiana eyaletinde okullarda 'On Emir' dayatmasına tepki

ABD'nin Louisiana eyaletinde okullarda 'On Emir' dayatmasına tepki
ABD'nin Louisiana eyaletindeki devlet okullarında "On Emir" posterlerinin asılmasının zorunlu hale getirilmesi, insan hakları kuruluşlarını ayaklandırdı. Karar mahkemeye götürülecek.

Artı Gerçek - ABD'nin muhafazakâr eyaletlerinden Louisiana'da devlet okullarında sınıflara 'On Emir'in yazılı olduğu posterlerin asılmasının zorunlu kılınması tepki çekti. İnsan hakları örgütleri kararı mahkemeye götürmeyi planlıyor.

Cumhuriyetçilerin girişimiyle alınan karar, ABD açısından bir ilk teşkil ediyor ve üniversite öncesindeki tüm sınıflarda İncil'de yer alan 'On Emir'in asılı olmasını gerektiriyor. Louisiana Valisi Jeff Landry'nin imzaladığı karar uyarınca, "On Emir'in kolayca okunacak kadar büyük yazılarla" sınıflara asılması zorunlu kılınıyor.

Yasada, "On Emir'in neredeyse 300 yıl boyunca ABD'de kamu eğitiminin önemli bir parçası olduğunu anlatan, dört paragraflık bağlama uygun açıklamalarla eşleştirilecek posterlerin", 2025'e kadar sınıflara asılması bekleniyor. Posterlerin masrafı ise eyalet fonu yerine bağışlar aracılığıyla karşılanacak.

Karar, ABD'de kilise ile devlet ayrımını ihlal ettiği gerekçesiyle tepki çekti. Aralarında Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği'nin (ACLU) de yer aldığı dört kuruluşun ortak açıklamasında, bu yasanın çocukların eşit eğitim almasının önüne geçtiği ve farklı inançlardan öğrencilerin okullarda güvende hissetmemesine yol açacağı vurgulandı. Açıklamada, karara karşı dava açılacağı belirtildi.

'On Emir', Musa peygambere Sina Dağı'nda verildiğine inanılan "ilk ilahi emirler" anlamına geliyor. ABD'nin Teksas, Oklahoma ve Utah gibi diğer muhafazakâr eyaletlerinde de benzer yasalar önerilmiş durumda.

Öte yandan, 1980 yılında Kentucky'de '10 Emir'in ilkokul ve lise sınıfların asılması yönündeki bir yasa, Yüksek Mahkeme tarafından "sekülarizme aykırı ve sadece dini amaçlı olduğu" gerekçesiyle iptal edilmişti. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar