AB'nin Mısır'a tartışmalı desteğinde ilk aşamaya onay çıktı: 1 milyar euro gönderilecek

AB'nin Mısır'a tartışmalı desteğinde ilk aşamaya onay çıktı: 1 milyar euro gönderilecek
Avrupa Birliği'nin düzensiz göçü engellemek için ekonomik krizdeki Mısır'la yaptığı 5 milyar euroluk tartışmalı anlaşmanın ilk parçasına onay çıktı. AB Konseyi, kısa vade için öngörülen 1 milyar euroluk yardımın yollanmasını onayladı.

Artı Gerçek - Avrupa Birliği'nin Mısır üzerinden göçü engellemek için yaptığı 5 milyar dolarlık tartışmalı mali yardım anlaşmasının 1 milyar euroluk ilk ayağı devreye giriyor. AB Konseyi, Kahire'ye yönelik hazırlanan makro finansal yardımın kabul edildiğini açıkladı.

Ekonomik krizde olan Mısır, geçen ay Uluslararası Para Fonu (IMF) ile genişletilmiş bir 8 milyar dolarlık destek programı, AB ile de milyarlarca dolarlık bir anlaşma için anlaşmıştı. AB'yle yapılan anlaşmanın, Mısır ekonomisine destek olmanın yanı sıra işbirliğini artırmayı ve Mısır üzerinden düzensiz göçü engellemeyi amaçladığı belirtilmişti.

Bugün onaylanan 1 milyon dolarlık kısa vadeli yardım, 5 milyar euroluk daha büyük borcun ilk parçası. 2024-2027 arası için öngörülen 4 milyar euroluk yardımın da AB'nin 27 üyesi tarafından onaylanması gerekecek.

AB'den yapılan açıklamada, 1 milyar euronun Mısır'ın "özellikle Gazze savaşından sonra kötüleşen ve Ukrayna'daki savaştan etkilenen mali durumuna destek olmak adına" verileceği belirtildi. Açıklamada, Mısır'ın karşılık olarak "çok partili parlamenter sistem dahil olmak üzere demokratik mekanizmalara ve hukukun üstünlüğüne saygı gösterilmesi, insan haklarının garanti altına alınması konusunda somut ve inandırıcı adımlar atması gerektiği" belirtildi.

AB'nin göçü engellemek adına Mısır'da kanlı bir darbeyle iktidara gelen Abdülfettah Sisi yönetimine yardım kararı insan hakları kuruluşlarının tepkisini çekmişti. Sisi 2013 yılında, Mısır'ın ilk seçilmiş cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi'nin tüm yetkileri elinde toplayan bir kararname çıkarmasına karşı haftalar süren protestolara rağmen geri adım atmaması üzerine düzenlenen halk destekli bir darbe ile iktidara gelmişti. Ancak darbenin ardından yüzlerce kişi öldürülmüş, binlerce Müslüman Kardeşler üyesi tutuklanmıştı.

AB'nin yardım kararı, bu aşamadan sonra AB Resmi Gazetesi'nde yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar