AB'nin Türkiye'ye Doğu Akdeniz yaptırımları bir yıl uzatıldı

AB'nin Türkiye'ye Doğu Akdeniz yaptırımları bir yıl uzatıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Avrupa Birliği, Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri nedeniyle Türkiye’ye uyguladığı yaptırımları uzattı. AB'nin yaptırım listesinde iki kişi bulunuyor.

Artı Gerçek - Avrupa Birliği Konseyi, Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri nedeniyle Türkiye'ye 11 Kasım 2020'den bu yana uyguladığı yaptırımları bir yıl daha uzattı. Konsey, yaptırımları 12 Kasım 2023'e kadar uzatma kararını açıkladı.

Konsey'in duyurusunda, yaptırımların "Türkiye'nin Doğu Akdeniz’de izinsiz sondaj faaliyetleri" nedeniyle uygulandığı ve yaptırım kararının iki yıl önce "Kıbrıs Cumhuriyeti ile dayanışma" çerçevesinde alındığı belirtildi.

Söz konusu yaptırımlar kapsamında Avrupa Birliği, Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerinde yer alan veya sorumluluğu bulunan kişi ile kuruluşlara kısıtlayıcı tedbirler uyguluyor.

LİSTEDE KİMLER VAR?

Avrupa Birliği'nin yaptırım listesinde şu an Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ferruh Akalın ile TPAO Arama Daire Başkanlığı Müdür Yardımcısı Ali Coşkun Namoğlu bulunuyor. Yaptırımlar, bu kişilere AB ülkelerine seyahat yasağını ve potansiyel malvarlıklarının dondurulmasını kapsıyor.

AB'nin yaptırım kararı, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki doğalgaz arama faaliyetlerini yoğunlaştırdığı, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Yunanistan'la gerilimin tırmandığı bir dönemde alınmıştı. Birlik üyesi ülkelerin Kasım 2019'da yasal çerçevesi üzerinde uzlaştığı yaptırımlar, 11 Kasım 2020'de başlamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar