Afganistan'da seller nedeniyle ölenlerin sayısı 400'e yaklaştı

Afganistan'da seller nedeniyle ölenlerin sayısı 400'e yaklaştı
Afganistan'ın kuzey vilayetlerinde etkili olan yağışların neden olduğu sellerde ölenlerin sayısı 400'e yaklaştı.

Artı Gerçek - Afganistan'ın Türkmenistan sınırındaki Faryab vilayetinde meydana gelen seller nedeniyle en az 18 kişi öldüğü, ülkenin kuzey vilayetlerinde son haftalarda etkili olan aşırı yağışların neden olduğu seller nedeniyle ölenlerin sayısı 400'e yaklaştı.

TOLO News'a konuşan Faryab Valiliği Sözcüsü İsmetullah Muradi, vilayetteki seller nedeniyle en az 18 kişinin öldüğünü söyledi.

Muradi, ayrıca iki bin dönümden fazla tarım arazisinin kullanılamaz olduğunu, 1000'den fazla evin hasar aldığını ve 300'den fazla hayvanın telef olduğunu belirtti.

Öte yandan, gün içerisinde Gor vilayetinde de aşırı yağışların neden olduğu seller nedeniyle en az 50 kişinin öldüğü ve onlarca insanın kayıp olduğu açıklanmıştı.

300'DEN FAZLA İNSANIN ÖLDÜĞÜ AÇIKLANMIŞTI

Afganistan'ın kuzeyinde ağırlıklı Bağlan, Badahşan ve Tahar vilayetlerinde geçen hafta meydana gelen seller ağır kayıplara yol açmıştı.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), söz konusu sellerde 300'den fazla insanın öldüğünü açıklamıştı.

Afganistan'da kış aylarında yağan karın havaların ısınmasıyla erimesi, şiddetli yağışlar ve altyapının yetersiz olması sonucu meydana gelen seller, can ve mal kayıplarına neden oluyor. Ülkede her yıl yüzlerce kişi bu nedenle ölüyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar