Alman vatandaşlığına başvuran İsraillilerin sayısı arttı

Alman vatandaşlığına başvuran İsraillilerin sayısı arttı
Nazi kurbanlarının torunlarına tanınan istisnai bir uygulamadan yararlanarak Almanya vatandaşlığına başvuran İsraillilerin sayısı Hamas'ın 7 Ekim saldırısından sonra arttı.

Artı Gerçek - Alman vatandaşlığına başvuran Almanya kökenli İsraillilerin sayısında son aylarda büyük oranda artış yaşandı. Almanya'da Nazi kurbanlarının torunlarına vatandaşlığa geçiş kolaylığı sağlayan uygulama 3 yıl önce yürürlüğe girmişti.

Almanya Redaksiyon Ağı'nın (RND) Federal İdare Dairesi verilerine dayandırdığı habere göre, "iade-i vatandaşlık" olarak da adlandırılan istisnai başvuruların sayısı Hamas'ın 7 Ekim saldırısının ardından hızla arttı. Alman uyruğuna sahip ataları bulunan çok sayıda İsrailli, kendilerine tanınan özel vatandaşlık imkanı için Alman makamlarına başvuruda bulundu.

Buna göre, sadece bu yılın ocak-nisan ayları arasında 6 bin 869 başvuru alındı. 2022 yılında bu sayı 5 bin 670 iken, bir önceki yılın tamamında 9 bin 129 olarak kayıtlara geçmişti.

Ağustos 2021'den bu yana, Nazi rejimi tarafından zulme uğrayanlar ve onların torunları yasal olarak Alman pasaportu alma hakkına sahip. Yurt dışına kaçan Nazi kurbanlarının torunları, başka hiçbir şart aranmaksızın Alman vatandaşlığına geçebiliyor.

Tagesschau'da yer alan habere göre 2022'de yaklaşık 11 bin 400 olan vatandaşlık başvurusu 2023'te 14 bine yükseldi. Nazi kurbanlarının torunlarına tanınan bu istisnai uygulamaya talep İsrail'den sonra en çok açık ara farkla ABD vatandaşlarından geldi. (Kaynak)

* Fotoğraf: Yad Vashem Müzesi (Naziler tarafından iptal edilen bir Alman pasaportu.)

Öne Çıkanlar