Almanya: AB, İran Devrim Muhafızları'nı terör örgütü listesine alabilir

Almanya: AB, İran Devrim Muhafızları'nı terör örgütü listesine alabilir
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya Dışişleri Bakanı, Avrupa Birliği ve Almanya'nın İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun "terör örgütleri listesine" katmayı değerlendirdiklerini açıkladı. Öte yandan İran bu hafta Tahran vilayetinde eylemlere katılan 1000'e yakın kişiyi yargılayacak.

Artı Gerçek - 22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Amini'nin geçen ay "ahlak polisi" tarafından gözaltına alındığı sıradaki şüpheli ölümü sonrası ülkede çıkan hükümet karşıtı eylemlere yönelik İranlı güvenlik güçlerinin ölümcül müdahalesi nedeniyle Batı ülkeleri yaptırımları artırmayı değerlendiriyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock pazar günü yaptığı açıklamada Avrupa Birliği (AB) ve Berlin'in İran Devrim Muhafızları'nı "terör örgütleri listesine" almayı değerlendirdiğini açıkladı.

ARD televizyonuna demeç veren Alman bakan "Geçen hafta başka bir yaptırım paketi başlatacağımızı, Devrim Muhafızları'nı terör örgütü olarak sınıflandırmayı inceleyeceğimizi açıkça belirttim" dedi.

Baerbock'un açıklamaları Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Hüseyin Selami'nin protestolara yönelik şu ana kadarki en sert tehdidini yapmasının ve ülkedeki eylemlere henüz müdahale etmeyen İran Devrim Muhafızları'nın devreye girerek şiddet olaylarının artma ihtimalinin endişe yaratmasının ardından geldi.

Cumartesi günü konuşan Selami, "Bunu İran'ın birkaç aldatılmış gencine söylüyoruz. Bugün gösterilerin son günü. Artık sokağa çıkmayın. Bu milletten ne istiyorsunuz?" ifadelerini kullanmıştı.

Almanya geçen hafta Avrupa Birliği'nin İran'a yönelik yeni yaptırımları kapsamında İran'dan Almanya'ya girişlere kısıtlama getireceğini duyurmuştu.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, 15 Nisan 2019'da ABD'nin eski Başkanı Donald Trump döneminde ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan "yabancı terör örgütleri" listesine dahil edilmişti.

İRAN: DEVRİM MUHAFIZLARI RESMİ ORDUMUZ, BU GİRİŞİMLER YASA DIŞI

İran ise AB'nin Devrim Muhafızları Ordusu'nu “terör örgütleri” listesine alma düşüncesine tepki göstererek, İran’ın resmi askeri kurumuna yaptırım uygulamanın kanunlara aykırı olduğunu savundu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında

Baerbock'un açıklamasına ilişkin “Devrim Muhafızları Ordusu İran’ın resmi askeri kurumudur, bu tür girişimler yasa dışıdır” dedi.

ABD ve Avrupa'nın “geçmişteki yanlış politikaları tekrarlayarak” kararlar verdiğini savunan Kenani, “zorlayıcı yöntemlerin Avrupa'nın çıkarlarına hizmet etmeyeceğini” ifade etti. Avrupa'ya İran meselelerinde “duygusal davranmamasını ve çıkarlarını ABD'nin çıkarlarına bağlamamasını” tavsiye ettiklerini söyleyen Kenani, geçen yıllarda İran’a uygulanan ambargonun Avrupa'nın çıkarlarına zarar verdiğini dile getirdi.

İRAN: TAHRAN VİLAYETİNDE BU HAFTA 1000 KİŞİ YARGILANACAK

Yarı resmi haber ajansı Tesnim, İranlı yargı yetkililerinin açıklamasına yer vererek bu hafta Tahran vilayetinde yaklaşık 1000 kişinin eylemler nedeniyle yargılanacağını duyurdu.

Yargılamaların Devrim Mahkemeleri'nde kamuya açık şekilde yapılacağını söyleyen yargı yetkililer bu kişilerin "saldırı ya da güvenlik güçlerinin ölümüyle sonuçlanan sabotaj eylemler ya da kamu mallarının yakılması gibi suçlardan yargılandığını" söyledi.

İran İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ağı (HRANA) geçen aydan bu yana eylemlerde 34'ü güvenlik mensubu, 44'ü çocuk olmak üzere 283 kişinin öldüğünü, binlere kişinin de gözaltına alındığını açıklamıştı.

İRAN: ŞİRAZ SALDIRISININ İKİNCİ FAİLİNİ YAKALADIK

Diğer yandan İran İstihbarat Bakanı İsmail Hatip, 26 Ekim'de Şiraz kentindeki Şah Çerağ Türbesi'ne yapılan ve 15 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırının ikinci failini yakaladıklarını duyurdu.

IŞİD'in üstlendiği saldırıyı yapan kişi yaralı olarak yakalanmış ve hastanede öldüğü açıklanmıştı.

Resmi haber ajansı İRNA'nın aktardığına göre Sivil Savunma Toplantısı'nda konuşan İstihbarat Bakanı Hatip türbe saldırısına yardım eden ikinci failin yakalandığını açıkladı.

Fars Valiliği Siyasi İşlerinden Sorumlu Vali Yardımcısı Muhibbipur da İRNA'ya yaptığı açıklamada ''100 saate yakın yoğun istihbari çalışmaların ardından İstihbarat Genel Müdürlüğü, Devrim Muhafızları İstihbarat Dairesi, kolluk kuvvetleri ve adliyenin koordinasyonu ile Şiraz saldırındaki teröristin yardımcısı yakalandı'' dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar