Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier Masumiyet Müzesi'ni gezdi, çıkışta Filistin şarkısı çaldı

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'in Alman Büyükelçiliğine ait Tarabya Rezidansı'nda verdiği davette, konuklarına döner keserek ikram etti. Ardından Orhan Pamuk'la bir araya gelen Steinmeier, Masumiyet Müzesi gezisi öncesinde de protestoyla karşılaştı

Artı Gerçek - Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier üç günlük resmi Türkiye ziyaretinin ilk gününü geride bıraktı. Sirkeci Garı’ndaki ‘Gurbette Hasret’ sergisini ziyaretinin ardından Steinmeier, Alman Büyükelçiliğine ait Tarabya Rezidansı'nda davet verdi, ve burada döner keserek ikram etti.

'ÇOK YAKIN BİR İŞBİRLİĞİ İÇİNDEYİZ'

Steinmeier, verdiği davette yaptığı konuşmada, "Almanya ve Türkiye 100 yıldır birbirlerine sıkı sıkıya bağlı. Almanya, ortak Gümrük Birliği'nde Türkiye'nin en önemli ticaret ortağı. Ayrıca dış politika alanında, NATO'da ve şu anda Orta Doğu'da yaşanan dramatik ve son derece tehlikeli kriz durumu karşısında da çok yakın bir işbirliği içindeyiz" dedi.

arti-2024-04-23t003027-454.jpg

ABDULLAH GÜL VE İMAMOĞLU YAN YANA

Davete, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Davut Gül, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu, Federal Meclis Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz ve Alman Federal Milletvekilleri Serap Güler ve Nils Schmidt ile spor, siyaset ve iş dünyasından oluşan seçkin davetliler katıldı.

arti-2024-04-23t002712-461.jpg

Walter Steinmeier, davete katılan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir süre sohbet etti.

arti-2024-04-23t002922-512.jpg

Steinmeier, davete katılan İstanbul Valisi Davut Gül (ortada) ile bir süre sohbet etti.

arti-2024-04-23t003921-486.jpg

Davette bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'in ziyaretine ilişkin, "Bu ziyaret sadece diplomatik ilişkilerimizin derinliğini vurgulamakla kalmaz aynı zamanda zengin, kültürel ve köklü tarihi bağlarımızın da öneminin altını çizmektedir" dedi.

arti-2024-04-23t002238-531.jpg

Ersoy, konuşmasında şu ifadelere yer verildi:

"Ülkemiz ile Federal Almanya arasında kültürel ilişkilerin geliştirilmesinin teşvik edilmesinde büyük faydalar görülmektedir. Edebiyat, film, müzik ve tiyatro gibi alanlarda daha fazla işbirliği yapılması, kültürel alışverişi arttırarak iki ülke arasındaki bağları daha da güçlendirecektir."

DÖNER KESİP DAVETLİLERE İKRAM ETTİ

Steinmeier, rezidansta, Berlin'de döner dükkanı işleten üçüncü kuşaktan Arif Keleş'le birlikte döner kesti. Keleş'in Türkiye ziyaretinde kendisine eşlik etmesinden memnuniyet duyduğunu vurgulayan Steinmeier, Türk misafir işçiler tarafından geliştirilen döner kebabının, artık Almanya'nın ulusal yemeği haline geldiğini belirtti.

Steinmeier, "Hiçbir fast food yemeği Almanya'da dönerden daha çok satılmıyor, daha çok yenmiyor, hatta daha çok ihraç edilmiyor" dedi.

arti-2024-04-23t002505-545.jpg

ORHAN PAMUK VE MASUMİYET MÜZESİ ZİYARETİ

Steinmeier, Tarabya'daki davet programının ardından Beyoğlu'ndaki Masumiyet Müzesi'ne geldi.

Burada kendisini kapıda karşılayan yazar Orhan Pamuk ile bir süre sohbet eden Steinmeier, sonra müzeyi gezdi.

arti-2024-04-23t003246-523.jpg

PROTESTO EDİLDİ: GAZZE'DE KATLİAMI DURDURUN

Steinmeier'e, müzenin karşısındaki antikacı dükkanında, Almanya'nın İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına karşı tutumu nedeniyle tepki gösterildi.

Camına Filistin ve Türk bayrağı asılan dükkanda, Almanca "Sayın Federal Başkan, Gazze'deki katliamı durdurun" yazılı döviz asıldı.

arti-2024-04-23t004940-637.jpg

Steinmeier, yaklaşık 1 saat süren ziyaretinin ardından müzeden ayrıldı.

İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ GÜNÜN PROGRAMI NASIL?

Gezisinin ikinci gününde Antep'te depremzedeler için sığınma evi ile inşasını Almanya'nın desteklediği bir okulu ziyaret edecek Steinmeier'in burada 23 Nisan kutlamalarına katılması öngörülüyor.

Steinmeier'in 24 Nisan'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara'da bir araya gelmesi bekleniyor. Ankara Üniversitesi'ni de ziyaret etmesi planlanan Steinmeier ayrıca Anıtkabir'e ziyarette bulunacak, Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakacak. (AA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar