Almanya: İmralı'ya avukatlar ve ailelerin gidişine izin verilmeli

Almanya: İmralı'ya avukatlar ve ailelerin gidişine izin verilmeli
Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Ekim 2020 18:28
A+ A-
Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth, Türkiye'ye CPT’nin raporununun dikkate almasını ve İmralı cezaevine avukatlar ile ailelerin gidişine izin verilmesi çağrısında bulundu.

Almanya Sol Parti milletvekili Gökay Akbulut geçtiğimiz hafta Angela Merkel’in başbakanlığındaki federal hükümetin yanıtlaması talebiyle Abdullah Öcalan’ın tutulduğu İmralı cezaevindeki tecridi sordu. Önergede İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT)’nin "tecrit İmralı’da kalıcı hale geldi ve 2016 yılındaki uyarısına rağmen hala değişlik yok" tespitine dair Merkel hükümetinin ne düşündüğü sordu.

ANF'nin haberine göre, özellikle de İmralı’da engellenen avukat ve aile ziyaretlerine dikkat çekilen soru önergesinde "Türk hükümet temsilcileriyle yaptığınız görüşmelerde İmralı cezaevinin koşulları da gündeme geliyor mu?" sorusuna da cevap verilmesi talep edildi. Sol Parti’nin soru önerisini bugün hükümet adına Almanya’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth tarafından yanıt verildi.

ROTH: TÜRKİYE AİHS’NİN ŞARTLARINI YERİNE GETİRMELİ

Federal Meclis’in internet sitesinde yayınlanan kısa yanıtta Roth, Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyesi olarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS)’nin yükümlüklerini yerini getirmesini istedi. Özellikle de AİHS’de garanti altına alınan tutuklu ve hükümlülerle ilgili hakların çiğnenmesi gerektiğine dikkat çeken Alman bakan "Hem Avrupa Birliği hem de Federal Alman Hükümeti Türkiye ile yaptığı görüşmelerde açık ve kesin bir şekilde bu konudaki beklentilerini dile getiriyor" dedi.

CPT’nin İmralı’da engellenen aile ve avukat görüşmeleri ile tutukluların tecridine ilişkin 5 Ağustos 2020’de açıkladığı rapora da dikkat çeken Alman Devlet Bakanı Michael Roth raporda talep edilen şartların yerine getirilmesini istedi. Alman bakan bu konuda ise şu ifadelerle Ankara rejimine çağrıda bulunarak "Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’nin dile getirdiği her türlü işkence ve insanlık dışı uygulamaların son verilmesi, aileler ile avukat görüşmelerinin sağlanması için Federal Hükümet Türk hükümetine çağrıda bulunuyor" dedi.

"İMRALI’DAKİ TUTUKLULAR BİRBİRİYLE GÖRÜŞMELİ"

Alman bakan ayrıca İmralı’daki tecridin bir parçası olan tutukluların birbirinden izole edilerek görüşmelerinin engellenmesi için Türkiye'ye çağrıda bulundu.

Soru önergesini yönelten Sol Parti milletvekili Gökay Akbulut ise Merkel hükümetinin bu çağrısının olumlu olduğunu belirterek "Bu çağrının ardından Almanya, Türkiye’nin CPT’nin dile getirdiği işkence ve tecritte iyileşmenin olup olmadığının takipçisi olmalı" diye konuştu.

Türkiye’nin üyesi olduğu Avrupa Konseyi’nin bütün şart ve yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini talep eden Sol Partili parlamenteri  "Ancak cezaevlerindeki işkence ve tecrit gibi insanlık dışı uygulamalar Türkiye’nin üyelik şartlarına aykırı davrandığını gösteriyor. Bu konuda başta Almanya ve Avrupa ülkeleri olmak üzere uluslararası alanda Türkiye’ye baskı artmalı. Hem Federal Meclis’te hem de Avrupa Parlamentosu’nda grubu olan Sol Parti Türkiye’deki cezaevlerinde iyileşmelerin olması için girişimlerimizi sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

 

Öne Çıkanlar