Almanya'da, Hammerskins adlı Neonazi grubun faaliyetlerine yasak

Almanya'da, Hammerskins adlı Neonazi grubun faaliyetlerine yasak
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya'da "Hammerskins" adlı Neonazi grubun faaliyetleri yasaklandı. 10 eyaletteki 28 mesken ve ikamete baskınlar yapıldığı ve grubun malvarlıklarına el konulduğu açıklandı.

Artı Gerçek - Almanya İçişleri Bakanlığı, "Hammerskins Almanya" adlı ırkçı Neonazi grubunun faaliyetlerini yasakladı. İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, aşırı sağcı Hammerskins ve ona destek sağlayan "Crew 38" adlı gruplarının anayasal düzene karşı oldukları gerekçesiyle yasaklandığı belirtildi.

Ülkede yaklaşık 130 üyesi bulunan "Hammerskins Almanya", 1988'de Amerika Birleşik Devletleri'nde kurulan "Hammerskins Nation"ın bir uzantısı. Grup, Almanya'da özellikle konser etkinlikleri düzenleyerek aşırı sağın propagandasını yapıyor. "Hammerskins Almanya"nın faaliyetlerinin durdurulmasıyla ülkede İçişleri Bakanlığının yasakladığı ırkçı yapılanmanın sayısı 20 oldu.

10 EYALETTE BASKINLAR YAPILDI

Açıklamada, yasak kararının ardından sabah erken saatlerde 10 eyaletteki 28 mesken ve ikamete baskınlar yapıldığı ve grubun malvarlıklarına el konulduğu kaydedildi. İçişleri Bakanı Nancy Faeser, yasağa ilişkin yaptığı açıklamada, "Yasak, organize aşırı sağcılığa ağır bir darbedir. Bu yasakla Almanya'da uluslararası alanda faaliyet gösteren bir Neonazi derneğinin insanlık dışı faaliyetlerine son vermiş oluyoruz. Bunu yaparak ırkçılığa ve Yahudi karşıtlığına karşı açık bir sinyal gönderiyoruz" ifadelerini kullandı. Aşırı sağın Almanya demokrasisine yönelik en büyük tehdit olmayı sürdürdüğüne dikkati çeken Faeser, "Bu nedenle aşırı sağcı yapıların yok edilmesi için tüm kararlılığımızla hareket etmeye devam ediyoruz" dedi. Faeser, yasağa yönelik bir yıldan bu yana hazırlıklar yapıldığı belirterek, buna destek veren ABD'li makamlara da teşekkürlerini iletti.

ANKETLERE GÖRE AŞIRI SAĞCI AFD OY DESTEĞİNDE İKİNCİ SIRADA

Yasak, Almanya'da aşırı sağın yükselişe geçtiği ve milliyetçi, göçmen karşıtı "Almanya için Alternatif" (AfD) partisine desteğin arttığı bir dönemde geldi. Parti şu anda yüzde 21 veya yüzde 22 oy oranıyla merkez sağ Muhafazakârların (CDU/CSU) ardından ikinci sırada ve Başbakan Olaf Scholz'un merkez sol koalisyonundaki tüm iktidar partilerinin önünde yer alıyor.

Ülkenin iç istihbarat teşkilatı bu yılın başlarında, bazı eyaletlerdeki seçimler öncesinde bir siyasi partiye karşı alışılmadık bir uyarıda bulunarak, seçmenlerin AfD'ye oy vermeden önce bunu akıllarında tutmaları gerektiğini söyledi. Ajansın 2022 raporuna göre, Almanya'da potansiyel olarak aşırı sağcı faaliyetlere katılanların sayısı 2022 yılında yüzde 14,5 artarak 38 bin 800'e yükselirken, şiddet kullanmaya hazır aşırı sağcıların sayısı da 13 bin 500'den 14 bine çıktı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar