Almanya'da Hegel'in dört bin sayfalık ders notu keşfedildi

Almanya'da Hegel'in dört bin sayfalık ders notu keşfedildi
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya'da Hegel üzerine çalışmalarıyla tanınan Klaus Vieweg isimli bir profesör, ünlü düşünürün daha önce bilinmeyen dört bin sayfayı aşkın ders notunu keşfetti. Vieweg keşfini, "Yeni bir Beethoven bestesinin keşfedilmesine" benzetti.

Artı Gerçek - Almanya'nın Jena kentinde bulunan Friedrich-Schiller Üniversitesi'nde felsefe profesörlüğü yapan Klaus Vieweg, modern batı felsefesinin en önemli ismi filozof Georg Wilhelm Friedrich Hegel'in Heidelberg Üniversitesi'nde verdiği derslerin notlarını keşfetti.

Dört bin sayfayı aşan notların keşfinin, Hegel'in tüm felsefe dünyasını etkileyen düşüncelerinin nasıl olgunlaştığına dair kıymetli bilgiler sağlaması bekleniyor.

DİKKATLİ BİR OKUR SAYESİNDE BULUNDU

Guardian'ın haberine göre, keşfedilen notların Hegel'in ilk öğrencilerinden Friedrich Wilhelm Carové tarafından tutulduğu sanılıyor.

Tek seferde bulunan en büyük arşiv olan ders notları Vieweg'in, Hegel biyografisini okuyan bir kişinin Münih'te bulunan Friedrich Windischmann arşivini işaret etmesiyle bulundu.

Münih'te ilahiyat profesörlüğü yapan Windischmann ile Hegel arasındaki bir yazışmadan yola çıkarak, ünlü düşünürün Carové'nin notlarını arkadaşı Windischmann'a hediye ettiği tespit edildi.

TİTİZ BİR ÖĞRENCİ HEGEL'E IŞIK TUTACAK

1816-1818 yılları arasında ünlü düşünürün derslerini takip eden ve titizlikle kayıt altına alan Carové'nin notlarının keşfini, "Yeni bir Beethoven bestesinin keşfedilmesine ya da daha önce görülmemiş bir John Constable resminin bulunmasına" benzeten Vieweg, notlar üzerinde yaptığı ilk inceleme sonucunda Hegel'in estetik ve sanat eksenindeki düşüncelerini nasıl olgunlaştırdığına ilişkin yeni bilgilere ulaşılabileceğini belirtti.

'YENİ KEŞİFLER YILLAR GEÇTİKÇE ZORLAŞTI'

Vieweg ile birlikte araştırmaları yürüten Bamberg Üniversitesi felsefe profesörü Christian Illies, uluslararası uzmanlardan oluşan bir ekibin belgeler üzerinde çalışmaya başlayacağını söyledi.

Illies, "Hegel'in çalışmalarının önemli bir bölümü çeşitli üniversitelerde verdiği derslerin notları aracılığıyla anlaşılabilir oluyor" dedi.

Illies "19. ve 20. yüzyılda keşfedilen çeşitli ders notlarının bu açıdan kolaylaştırıcı olduğunu ama yıllar geçtikçe bu tür keşiflerin yapılmasının giderek zorlaştığını" da dile getirdi.

Hegel'in fikir ve çalışmalarını anlamanın çok zor olduğu biliniyor.

Öyle ki, İngiliz filozof Bertrand Russell, Hegel'i "büyük filozoflar arasında anlaması en zor olanı" diye tanımlamıştı.

Vieweg ise yeni keşfin "Hegel'in düşüncelerini biraz daha aydınlatmasını umduğunu" dile getiriyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar