Altı ayda üçüncü saldırı: İsrail yine Halep Havalimanı'nı vurdu

Altı ayda üçüncü saldırı: İsrail yine Halep Havalimanı'nı vurdu
Yayınlanma:
A+ A-
Suriye, İsrail'in altı ay içinde üçüncü kez Halep Havalimanı'nı vurduğunu duyurdu. Suriye Savunma Bakanlığı'na göre saldırıda can kaybı yaşanmadı ancak havalimanında maddi hasar meydana geldi. İsrail konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Artı Gerçek - Suriye Savunma Bakanlığı İsrail'in Halep Havalimanı çevresini vurması sonucu maddi zarar meydana geldiğini duyurdu. Suriye resmi haber ajansı SANA'nın aktardığı açıklamada "İsrail , Halep Uluslararası Havalimanı'nı hedef alan füzelerle maddi hasara yol açan bir saldırı eylemi başlattı" dendi.

Açıklamada füzelerin sabah yerel saatle 03.55 civarında olduğu ve füzelerin Lazkiye'nin batısında, Akdeniz yönünde atıldığı belirtildi. SANA'ya konuşan askeri kaynak "Saldırı havalimanında bazı maddi hasarlara neden oldu" dedi.

İsrail saldırı iddiasıyla ilgili açıklama yapmazken olay doğrulanırsa İsrail'in son altı ayda Halep Havalimanı'na yaptığı üçüncü saldırı olarak kayda geçecek. İsrail, İran'ın 2011'de başlayan savaşta Devlet Başkanı Beşar Esad'ı desteklemeye başlamasından bu yana Tahran'ın etkisinin arttığı Suriye'de İran bağlantılı olduğunu iddia ettiği hedeflere yıllardır saldırılar düzenliyor. Beşar Esad yönetimi son olarak havalimanının 7 Mart'ta da İsrail tarafından hedef alınması sonucu bir süre hizmet dışı kaldığını açıklamıştı.

YERALTI DEPOSU VURULDU İDDİASI

Reuters'a konuşan bölge ülkelerinden iki istihbarat kaynağı ise İsrail'in saldırıda Halep Havalimanı yakınındaki Neyrab askeri havaalanına bağlı bir yer altı mühimmat deposunu vurduğunu öne sürdü. Yeraltı deposunda İran'a ait askeri uçaklarda kullanılan füze güdümlü sistemlerin depolandığı iddia edildi Reuters'ın aktardığına göre Batılı istihbarat kaynakları, İran'ın geçen ay daha fazla silah taşımak için Halep havalimanının kullanımını artırdığını ve kargo uçaklarının şubat ayındaki ölümcül depremin ardından yardım yağan uçakların oluşturduğu yoğun hava trafiğinden yararlandığını öne sürüyor. Batılı istihbarat kaynakları 7 Mart'taki saldırıda da İran'ın silah kargosunun hedef alındığını iddia etmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar