Amerika'daki SBK davası hazirana ertelendi

Amerika'daki SBK davası hazirana ertelendi
ABD'ye iade edildikten sonra tutuksuz yargılanan Sezgin Baran Korkmaz'ın davasında jüri duruşması, Korkmaz'ın hazırlanma talebiyle Haziran'a ertelendi

Artı Gerçek - ABD Hazine'sini 511 milyon dolar dolandırmakla ve bu miktarın 133 milyon dolarını Türkiye'ye getirerek 'aklamakla' suçlanan SBK Holding’in patronu Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD'de tutuksuz yargılandığı davada yeni gelişme yaşandı.

Oda TV'nin haberine göre jüri duruşması Sezgin Baran Korkmaz'ın hazırlanma talebi nedeniyle gün istemesinden dolayı haziran ayına ertelendi.

Türkiye'de de hakkında kara para aklama davası bulunan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dahil bazı iktidar üyeleri ile yakın temas içinde olduğu iddia edilen Korkmaz, İstanbul’da hakkında soruşturma yürütüldüğü sırada yurt dışına çıkmıştı. Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, Korkmaz'ın soruşturma sırasında Soylu ile bakanlıkta görüştükten sonra Türkiye'den gittiğini iddia etmişti.

Kara para aklama', 'dolandırıcılık' ve 'resmi evrakta sahtecilik' gibi suçlardan Avusturya'da yargılandıktan Avusturya tarafından Türkiye yerine, hakkında iki ayrı iddianame bulunan ABD'ye iade edilmişti.

ABD'ye iade edilen Korkmaz hakkında tutuksuz yargılanma kararı verilerek serbest bırakılmıştı.

Korkmaz geçtiğimiz günlerde Korkmaz, New Jersey'de Türk mahallesinde bulunan bir baklavacıda görüntülenmişti.

ABD’de hazırlanan iki ayrı iddianameden birinde Korkmaz'ın iki suçtan 25 yıla kadar hapis cezası talep edilirken, ikinci iddianamede üç ayrı suçtan 200 yıl hapis cezası isteniyordu. Korkmaz, "kara para aklamak için komplo kurmak", "yalan beyanda bulunmak" ve "dolandırıcılık yapmak" ile suçlanıyordu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar