And Dağları mucizesi: Bir Perulu, 5 Nisan'da 124. yaşını kutladı

And Dağları mucizesi: Bir Perulu, 5 Nisan'da 124. yaşını kutladı
Güney Amerika'nın batı kıyısı boyunca uzanan dünyanın en uzun sıradağı Andlar, dünyanın bilinen en yaşlı insanının, dolayısıyla uzun ömrün sırrını barındırıyor olabiliyor.

Artı Gerçek - Andlar ülkesi Peru'da devlet yetkililerine göre1900 doğumlu 124 yaşında bir erkek yaşıyor. Hükümet, Peru'nun orta bölgesi Huanuco'da yaşayan Marcelino Abad'ın 124 yaşında olduğu iddiasında. Doğruysa, bu, Marcelino Abad'ın açık ara yaşayan en yaşlı insan, hatta şimdiye kadar bağımsız kaynaklarca doğrulanmış en yaşlı insan olduğu anlamına geliyor.

HUZUR VURGUSU

Hükümetin konuyla ilgili açıklamasında şöyle denildi:

"Huanuco'nun flora ve faunasının huzuru içinde Marcelino Abad Tolentino veya 'Mashico', sağlığına ve dost canlısı kişiliğine yansıyan sağlıklı bir yaşam tarzı ve iç huzuru geliştirdi."

"Bu, onun dayanıklılık ve beceriyle 120 yıllık yaşamın üstesinden gelmesini sağladı ve 5 Nisan'da 124 mumu üfledi."

GUİNNESS DÜNYA REKORLARI'NDAN DOĞRULAMA TALEP EDİLECEK

Perulu yetkililer, Abad'ın yaşının bağımsız olarak doğrulanması için Guinness Dünya Rekorları'na başvurmasına yardımcı olduklarını belirtti.

İddianın doğrulanması için uzman bir ekibin resmi belgeleri ve diğer delilleri incelenmesi suretiyle şüpheye yer bırakmayacak şekilde kanıtlanması gerekecek.

LİSTE BAŞINDA 111 YAŞINDAKİ BİR BRİTANYALI ERKEK VAR

Guinness Dünya Rekorları listesinde halihazırda yaşayan en yaşlı erkek olarak 111 yaşındaki bir Britanyalı görünüyor; kendisi, bu unvanı bu ay 114 yaşındaki Venezüellalı bir erkeğin ölümü üzerine aldı. Yaşayan en yaşlı kadın 117 yaşında. Doğrulanan gelmiş geçmiş en yaşlı kişi ise 122 yıl yaşadı.

2019 YILINDA KİMLİK VE EMEKLİ MAAŞI ALDI

Huanuco bölgesinin küçük Chaglla kasabasında doğan Abad, 2019 yılında Peru hükümeti tarafından keşfedilmesi sonucu kimlik kartı verilip emekli maaşı bağlanmasına kadar dikkatlerden uzak bir hayat sürdü.

Halihazırda Abad'ın yaşadığı yaşlı bakım evinde 5 Nisan'da 124. yaş günü için kendisine benzeyen bir heykelciğin bulunduğu doğum günü pastasıyla tamamlanan özel bir kutlama yapıldı.

CANLILIĞININ SIRLARINI AÇIKLADI

Abad'ın dahil edildiği emeklilik programının açıklamasına göre bir asır artı çeyrek asırlık Perulu, canlılığının sırlarının, kuzu etinin yanısıra meyve açısından da zengin beslenmeyi içerdiğini söylüyor. Peru'nun And topluluklarında bir gelenek olan koka yapraklarını çiğnemek gibi bir alışkanlığı da var. (Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar