Aşırı sağcı Yahudiler Doğu Kudüs'te Hristiyan hacılara tükürdü: Liderleri 'eski bir gelenek' dedi

Aşırı sağcı Yahudiler Doğu Kudüs'te Hristiyan hacılara tükürdü: Liderleri 'eski bir gelenek' dedi
Yayınlanma:
A+ A-
Doğu Kudüs'te Hristiyan hacıların önünden geçerken yere tüküren aşırı sağcı Yahudiler tepkiye yol açtı. Yahudi yerleşimcilerin liderlerinden biri 'eski bir gelenek' diyerek saldırıyı savunurken, saldırganlar arasında çocukların da bulunması dikkat çekti.

Artı Gerçek - Kudüs'te aşırı sağcı Yahudilerin Hristiyan hacıların önünden geçerken yere tükürdüğünü gösteren video tepkiye yol açtı. Doğu Kudüs'ün Eski Şehri'nde yer alan ve Hristiyanlar tarafından İsa'nın çarmıha gerilmeye götürülürken yürüdüğü yol olduğuna inanılan Çile Yolu'nda (Via Dolorosa) yaşanan saldırıya küçük çocukların da katılması dikkat çekti.

Olayın ardından İngiliz gazetesi Guardian'a açıklamalarda bulunan Hıristiyanlık uzmanı ve İsrail'de Hıristiyanlık karşıtı saldırılar için kurulan yardım hattının kurucusu Yisca Harani, "Sağcı dini milliyetçilikle birlikte Yahudi kimliği Hıristiyanlık karşıtlığı etrafında gelişmeye başladı" dedi. Harani, "Hükümet bunu teşvik etmese bile, herhangi bir yaptırım olmayacağını ima ediyor" ifadelerini kullandı.

Uzmanlar, İsrail'in aşırı sağcı Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun kabinesinde yer alan Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir gibi isimlerin Yahudi aşırılık yanlılarını cesaretlendirdiğini ve cezasızlık hissi yarattığı görüşünde.

BEŞ ŞÜPHELİ GÖZALTINDA

İsrail polisi olayla ilgili yaptığı açıklamada, beş şüphelinin gözaltına alındığını duyurdu. Kudüs Bölge Komutanı Doron Turgeman, "Ne yazık ki, Kudüs'ün Eski Şehrinde Hristiyanlara yönelik, özellikle de aşırılık yanlılarının tükürme yoluyla gerçekleştirdiği utanç verici nefret eylemlerinin devam ettiğine tanık oluyoruz" dedi. Gözaltına alınan kişilerin kimlikleri hakkında bilgi verilmedi.

NETANYAHU: İBADET EDENLERİ KORKUTMAYA YÖNELİK HER TÜRLÜ GİRİŞİMİ KINIYORUM

Netanyahu'nun ofisi salı günü yaptığı açıklamada İsrail'in "tüm inançların kutsal mekanlarına yönelik kutsal ibadet ve hac hakkını korumaya tamamen kararlı olduğunu" savundu. Bşabakan, "İbadet edenleri korkutmaya yönelik her türlü girişimi şiddetle kınıyorum ve buna karşı derhal ve kararlı bir şekilde harekete geçmeye kararlıyım" ifadelerini kullandı. İsrail'in sol eğilimli Haaretz gazetesinin bir muhabiri tarafından pazartesi günü çekilen videoda, bir grup Hristiyan hacı, Yahudiliğin en kutsal mekanı, İslam'ın en kutsal üçüncü mabedi ve önemli Hıristiyan mekanlarına ev sahipliği yapan Eski Şehir'in kireçtaşı labirentinde geçit törenine başlıyor.

YAHUDİ YERLEŞİMCİLERİN LİDERİ: ESKİ BİR YAHUDİ GELENEĞİ

Ahşaptan yapılma bir haçı kaldıran hacılar, İsa'nın çarmıha gerilmeden önce geçtiğine inandıkları Eski Şehir rotasını takip ettikleri yol boyunca, koyu renk takım elbiseli ve geniş kenarlı siyah şapkalı aşırı sağcı Yahudiler, ellerinde bir haftalık Yahudi bayramı Sukot için taşıdıkları palmiye yapraklarıyla dar sokaklardan geçerek hacıların yanından geçti. Bu geçiş sırasında aralarında çocukların da bulunduğu en az yedi aşırı sağcı Yahudi Hristiyan hacıların önünde yere tükürdü. Aşırı milliyetçi yerleşimci lideri ve Netanyahu'nun iktidar koalisyonundaki bir milletvekilinin eski danışmanı olan Elisha Yered, Hristiyan din adamlarına ve kiliselere tükürmenin "eski bir Yahudi geleneği" olduğunu savunarak tükürenleri savundu.

Sosyal medya uygulaması X üzerinden açıklama yapan Yered, "Belki de batı kültürünün etkisi altında Hıristiyanlığın ne olduğunu biraz unuttuk" diye yazdı. Yered, "Haçlı Seferleri nedeniyle sürgünde acı çeken milyonlarca Yahudi'nin bunu asla unutmayacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı. Yered, 19 yaşındaki bir Filistinlinin öldürülmesi olayına karıştığı şüphesiyle halen ev hapsinde tutuluyor.

ELI COHEN: HRİSTİYANLARA TÜKÜRMEK YAHUDİ DEĞERLERİNİ TEMSİL ETMİYOR

Video ve Yered'in yorumu sosyal medyada hızla yayılırken, tepkiler de ardı ardına geldi. İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Hıristiyanlara tükürmenin "Yahudi değerlerini temsil etmediğini" söyledi. Aşırı sağcı Yahudileri (Harediler) temsil eden Şas Partisi'nden (Doğulu Tevrat Muhafızları) Dini İşler Bakanı, Michael Malkieli ise bu tür tükürmelerin "Tevrat'ın yolu olmadığını" savundu. İsrail'in baş hahamlarından biri de tükürmenin Yahudi hukukuyla hiçbir ilgisi olmadığını dile getirdi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar