Asya'da El Niño etkisi: Milyonlar sıcak hava dalgasıyla boğuşuyor, binlerce okul kapandı

Asya'da El Niño etkisi: Milyonlar sıcak hava dalgasıyla boğuşuyor, binlerce okul kapandı
Filipinler, Bangladeş, Tayland ve Hindistan'da yılın en sıcak dönemi olan nisan ayı, El Niño nedeniyle kabusa dönüştü. Birçok ülkede eğitim çevrimiçi yapılırken, klimalar nedeniyle elektrik tüketimi tavan yaptı. Hindistan'da bir bakan, mitingde bayıldı.

Artı Gerçek - Asya ve Güneydoğu Asya'da milyonlarca kişi sıcak hava dalgasının etkisi altında. Hava sıcaklıklarının sıradışı seviyelere yükselmesi nedeniyle birçok ülkede okullarda dersler çevrimiçi yapılırken, halk sağlığı uzmanları da uyarılarını artırdı.

Filipinlerde başkent Manila da dahil, çok sayıda kentte binlerce okul dersleri çevrimiçi yapma kararı aldı. Birleşmiş Milletler (BM), ülkenin 82 bölgesinin yarısında kuraklık yaşandığını ve 31 bölgede de kuraklık riski olduğunu duyurdu. Gelecekte yaşanacak benzer hava koşulları için Filipinlere daha fazla yardım çağrısı yapan BM, ülkede hasat edilecek ürünlerin ortalamanın altında olmasının beklendiği vurguladı.

sicak-hava3.jpg

Filipinler meteorolojisinden yapılan açıklamadaysa, hava sıcaklıklarının bugün (cuma) başkent ve 31 başka bölgede tehlikeli seviyelere çıkabileceği belirtildi.

Nisan ve mayıs, Filipinler ve diğer Güney Asya ülkelerinde genellikle en sıcak geçen aylar. Fakat bu sene El Niño hava olayı nedeniyle hem hava sıcaklıkları daha yüksek, hem de koşullar daha kuru.

TAYLAND'DA KLİMA KULLANIMI ELEKTRİK ARZINI ZORLUYOR

Tayland'da bu yıl aşırı sıcaklar nedeniyle 30 kişinin öldüğü açıklanırken, açık hava faaliyetlerinden kaçınılması istendi. Yerel medyaya göre, ülkede klima kullanımının artmasıyla, pazartesi akşamı elektrik talebi 35 bin 830 watt ile rekor kırdı. Ülkenin başkenti Bangkok'ta çarşamba günü hava sıcaklığı 40.1 dereceye yükseldi. Yetkililer, nemin de etkisiyle hissedilen sıcaklığın 52 dereceye kadar çıkabileceği uyarısında bulundu.

sicak-hava2.jpg

BANGLADEŞ İÇİN EŞİTSİZLİK UYARISI

Bangladeş'te bu hafta hava sıcaklığının bazı bölgelerde 42 dereceye kadar yükselmesi üzerine bütün okullar kapatıldı. Save The Children örgütü, yaklaşık 33 milyon çocuğun etkilendiğini duyurarak dünya liderlerine iklim krizine ve eşitsizliği derinleştiren etkilerine karşı önlem çağrısı yaptı. Açıklamada, "Liderlerin şu an acilen, artan hava sıcaklıklarına karşı harekete geçmesi gerekiyor. Aynı zamanda, özellikle de yoksulluk, eşitsizlik ve ayrımcılıktan etkilenenler olmak üzere, karar alma süreçlerinde ve iklim finansmanında çocuklar da göz önünde bulundurulmalı" denildi.

HİNDİSTAN'DA BAKAN BAYILDI

Altı hafta sürecek bir seçim sürecine gömülmüş durumdaki Hindistan da sıcak hava dalgasının etkisi altında. Sıcaklıklar, seçimlere ilişkin tartışmalara da yansımış durumda. Seçim komisyonu üyeleri u hafta meteoroloji yetkilileri ile biraraya gelerek, sıcak hava dalgasının seçmenler üzerindeki etkilerinin nasıl hafifletilebileceğini görüştü. Ulaştırma Bakanı Nitin Gadkari, çarşamba günü popülist Başbakan Narendra Modi’nin hükümetinin yeniden seçilmesi için kampanya yaptığı sırada kürsüde bayıldı. Sonradan yaptığı açıklamada ise mitin sırasında sıcaktan etkilendiğini söyledi.

Dünya Meteoroloji Örgütü'nün bu hafta yayımlanan raporuna göre Asya, "2023 yılında hava koşulları, iklim ve su kaynaklı afetlerden en çok etkilenen" bölge oldu. Raporda, kıtada sıcak hava dalgalarının etkilerinin daha da ağırlaştığı belirtildi. Rapora göre, sel ve fırtınaların ise en çok can kaybı ve ekonomik hasara yol açtığı yer de Asya oldu. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar