Avrupa'da doğal gaz fiyatları iki hafta içinde yüzde 60 arttı

Avrupa'da doğal gaz fiyatları iki hafta içinde yüzde 60 arttı
Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Haziran 2022 19:35
A+ A-
Bazı Avrupa ülkelerinin Rusya'ya rubleyle ödeme yapmayı reddettmesiyle Rusya'nın doğal gaz sevkiyatlarını azaltması sonrası fiyatlarda dalgalanma sürüyor.

Rusya'nın Avrupa ülkelerine gönderdiği doğal gaz miktarını düşürme kararı sonrası iki haftada yaklaşık yüzde 60 oranında fiyat artışı olduğu belirtildi. ABD'nin Teksas eyaletinde bulunan Freeport LNG terminalinin yangın nedeniyle işlevsiz kalmasının da küresel gaz fiyatlarındaki artışın nedenlerinden biri olarak gösteriliyor.

Gazete Duvar'ın Anadolu Ajansı'ndan (AA) aktardığı habere göre, Avrupa'da 8 Haziran'da 79,40 eurodan işlem gören doğal gazın megavatsaat fiyatı dün yüzde 60 artarak 127,17 avroya yükseldi. Avrupa'da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF'de işlem gören temmuz vadeli gaz kontrat fiyatı ise dün megavatsaat başına 124,60 eurodan güne başladı.

31 MART'TAN BU YANA EN YÜKSEK SEVİYEDE

Avrupa'da 8 Haziran'da 79,40 eurodan işlem gören doğal gazın megavatsaat fiyatı, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana son 4 ayın en düşük kapanış seviyesini gördü. Böylece, dün 127,17 euroya çıkan doğal gazın megavatsaat fiyatı iki haftada yüzde 60 arttı. Doğal gazın megavat fiyatı, 16 Haziran'da günü 124,36 avrodan tamamlayarak 31 Mart'tan bu yana en yüksek kapanış seviyesini görmüştü.

Doğal gaz fiyatlarındaki artışta, Rusya'nın Avrupa'ya gönderdiği doğal gaz miktarının düşmesi ve ABD'nin Teksas eyaletinde bulunan Freeport LNG terminalinin yangın sebebiyle kapatılmasının etkili olduğu belirtiliyor.

Rus enerji şirketi Gazprom, 14 Haziran'da yaptığı açıklamada, Kuzey Akım hattı üzerinden Avrupa'ya gaz sevkiyatının 167 milyon metreküpten 100 milyon metreküpe düşürüldüğünü bildirmişti. Gazprom ayrıca, 16 Haziran itibarıyla hat üzerinden günlük 67 milyon metreküpe kadar doğal gaz sağlanabileceğini duyurmuştu.

SEVKİYATLAR YARI YARIYA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Şirketten daha önce yapılan açıklamada ise Yamal-Avrupa üzerinden sevkiyatların durdurulduğu, Ukrayna üzerinden sevkiyatların da yaklaşık yarı yarıya düştüğü belirtilmişti. Gazprom, Avrupa'ya gaz akışını Kuzey Akım, Yamal-Avrupa boru hattı ve Ukrayna'daki boru hatları üzerinden sağlıyor.

Gazprom rubleyle ödeme yapmayı reddettikleri gerekçesiyle Polonya, Bulgaristan, Danimarka, Finlandiya, Hollanda ve Fransa'ya doğal gaz sevkiyatını durdurmuştu.

Öne Çıkanlar