'Avrupa Parlamentosu seçimlerine Rusya müdahalesi' iddiası: AP binalarında yapılan polis aramasının hedefi AfD

'Avrupa Parlamentosu seçimlerine Rusya müdahalesi' iddiası: AP binalarında yapılan polis aramasının hedefi AfD
Batı'da seçim zamanı gelip çattığında olduğu gibi Rusya müdahalesi şüphesiyle bu kez Avrupa Parlamentosu'nda polis araması yapıldı. 'Avrupa'nın Sesi haber sitesi çevresindeki Rus propaganda ağı' iddiasıyla ilgili soruşturma ve aramanın hedefinde AfD var.

Artı Gerçek - Avrupa Birliği'nin (AB) üst düzey isimlerini 6-9 Haziran'da yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinden aşırı sağın zaferi korkusu sararken, AP'de seçime Rusya müdahalesi şüphesiyle polis araması yapıldı. AP'nin hem Belçika başkenti Brüksel hem Fransız kenti Strazburg'daki binalarında arama, Rusya müdahalesi ve yolsuzluk şüphelerine yönelik Belçika soruşturması kapsamında gerçekleştirildi.

'RUSYA'NIN AP ÜYELERİ KULLANMASI' İDDİASIYLA SORUŞTURMA

Öncesinde Çek istihbaratının "Kremlin propagandasını yaymak için AP üyelerini kullandığı" iddia edilen bir ağı açığa çıkardığı duyurulmuştu. Geçen ay Belçika Başbakanı Alexander De Croo, "istihbarat teşkilatlarının Ukrayna'ya verilen desteği baltalamaya çalışan bir ağın varlığını doğrulaması" üzerine soruşturma başlatıldığını açıkladı. De Croo, Moskova'nın "AP'ye daha fazla Rusya yanlısı aday seçilmesini ve bu kurumdaki Rusya yanlısı söylemi güçlendirmeyi" amaçladığını iddia etti.

'AVRUPA'NIN SESİ SİTESİ ARACILIĞIYLA İLİŞKİ KURMA' SUÇLAMASI

Bugün açıklama yapan Belçikalı savcılar, AP'deki polis aramalarının "seçime müdahale, yolsuzluk ve suç örgütüne üyelik" şüphesiyle yapıldığını belirtti.

"Rusya müdahalesinin belirtisi" olarak "Avrupa'nın Sesi (Voice of Europe) isimli haber sitesi aracılığıyla AP üyelerine Rusya propagandasının teşvik edilmesi için yaklaşıldığı ve para ödendiğini" söyleyen savcılar, "İlgili AP çalışanının bunda önemli bir rol oynadığına dair göstergeler var" diye ekledi.

AFD'Lİ KRAH'IN ESKİ ASİSTANI PRADOURA MERCEK ALTINDA

Soruşturmanın hedefindeki kişi, popülist aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinin AP seçimlerindeki birinci sıra adayı Maximilian Krah'ın eski asistanı Guillaume Pradoura. Soruşturmaya yakın kaynaklar, Fransız Pradoura'nın hem Rusya hem de Çin'le bağlantılı olduğu şüphesiyle soruşturulduğunu söyledi.

NAZİ PROPAGANDASI VE RUSYA-ÇİN İÇİN NÜFUZ TİCARETİ İTHAMI

Siyasi yelpazenin sağ ucunda salınan Almanya için Alternatif'ten (AfD) 2019'da AP'ye seçilen Maximilian Krah, Almanya'nın Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın kara listesinde olmasına rağmen, AfD tarafından AP seçimlerinin listebaşı adayı yapıldı. Ama Nazi yanlısı bulunan açıklamalarına gelen tepkiler üzerine partisinin kampanyayı kesmesini talebine uymak zorunda kaldı.

DİĞER ÇALIŞANI ÇİN CASUSU OLMAKLA SUÇLANIYOR

Jian Guo isimli çalışanı Çin için casusluk suçlamasından yakalanan Krah'a Çin ve Rusya'dan nüfuz ticareti karşılığı ödeme aldığı suçlamasıyla soruşturma da açıldı. Artık AP oy pusulalarından Krah'ı çıkarmak için çok geç olduğundan baş adayını geri çekemeyen AfD, AP'deki aşırı sağ eğilimli Kimlik ve Demokrasi (ID) grubundan ihraç edildi.

BİR DEĞİL, İKİ

Prag merkezli Avrupa'nın Sesi haber portalı üzerinden para akıtılan Avrupalı ​​politikacılara, AfD'nin AP seçimleri için birinci sıra adayı Krah ile ikinci sıra adayı Petr Bystron'un da dahil olduğu iddia ediliyor. Her ikisi de Rusya'dan para aldıkları suçlamalarını reddediyor.

LE PEN'İN PARTİDEN ATTIĞI İSİM

Haberlere göre bugün Krah'ın eski asistanı ve Fransız aşırı sağcı çevrelerin tanınmış ismi olan Pradoura'nın Brüksel ve Strazburg'daki ofislerinin yanısıra Brüksel'deki özel konutunda da arama yapıldı.

Halihazırda olası Rus müdahalesinde rol almakla suçlanan bir diğer isim olan Hollandalı parlamenter Marcel de Graaff için çalışan Pradoura, geçmişte Yahudi karşıtı açıklamaları ve görselleriyle dikkatleri üzerine çekmişti. 2019 yılında böyle bir olayın ardından Fransa'da aşırı sağdan merkez sağa kayma çabasındaki Marine Le Pen'in Ulusal Birlik (Rassemblement National) partisinden ihraç edilmişti.

BELÇİKALI KAYNAKLAR: SORUŞTURMANIN ODAĞINDA KRAH VAR

Krah'ın bir sözcüsü, Pradoura'ya atıfla ilgili personelin 2 yıldır AfD'li parlamenterin ekibinde bulunmadığını söyleyerek "Etkilenmediğimizi varsayıyoruz" dedi.

Belçikalı kaynaklar ise soruşturmanın personelin (Pradoura'nın) mevcut işvereninden ziyade eski işverenine odaklandığını belirtti.

İddiaların merkezinde yer alan ve Kremlin yanlısı işinsanı Viktor Medvedçuk tarafından finanse edildiği öne sürülen Avrupa'nın Sesi, soruşturma kapsamında AB yaptırımlarına dahil edilerek yasaklandı. (France24, FAZ, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar