Avustralya'da yargı 20 yıldır hapisteki kadına 'pardon' dedi: Dört çocuğunu öldürmekle suçlanıyordu

Avustralya'da yargı 20 yıldır hapisteki kadına 'pardon' dedi: Dört çocuğunu öldürmekle suçlanıyordu
Yayınlanma:
A+ A-
Avustralya'da dört çocuğunu öldürdüğü gerekçesiyle 20 yıldır cezaevinde bulunan Kahleen Megan Folbigg adlı kadın affedildi ve hakkındaki suçlamalar düşürüldü. Çocukların genetik bozukluklar sebebiyle öldüğü sanılıyor.

Artı Gerçek - Avustralya'da dört çocuğunu öldürdüğü gerekçesiyle 20 yıl hapis yatan Kathleen Megan Folbigg adlı kadın affedildi. Folbigg, 2003'ten bu yana üç çocuğunu kasten, dördüncüsünü ise kasıtsız şekilde öldürmekten cezaevinde bulunuyordu. Yeni Güney Galler eyaleti Başsavcısı Michael Daley, 'Bathurst' adıyla anılan soruşturmadan elde edilen bulguların 'makul şüphe' barındırdığı gerekçesiyle bugün Folbigg'in affedildiğini açıkladı. 20 yıl hapis yatan kadın yıllardır masum olduğunu ve çocuklarının eceliyle öldüğünü savunuyordu.

2022'DE DOSYA YENİDEN AÇILMIŞTI

2019'da Yeni Güney Galler eyaletindeki olayla ilgili yapılan ilk soruşturma, kanıtların annenin suçlu olduğuna işaret ettiği gerekçesiyle Kathleen Megan Folbigg'in aleyhinde sonuçlanmıştı. Bununla birlikte, eski başsavcı Thomas Bathurst'ın başlattığı ikinci bir soruşturma, elde edilen yeni delillerin çocuklardan ikisinin genetik bir mutasyon sebebiyle ölmüş olabileceğini ortaya koymuş, 2022'de mahkumiyet kararının yeniden gözden geçirilmesi talebiyle dosya yeniden açılmıştı. Başsavcı Michael Daley, Bathurst soruşturmasından elde edilen bulguların her mahkumiyet için ayrı ayrı makul şüpheye işaret ettiği gerekçesiyle bugün Folbigg'i affetti.

YAŞANANLAR GÖZ ÖNÜNE ALINDIĞINDA FOLBIGG'E SEMPATİ DUYMAMAK İMKÂNSIZ

Daley, "Bugünkü sonuç, yargı sistemimizin adaleti sağlama yeteneğine sahip olduğunun teyidi ve hukukun üstünlüğünün demokratik sistemimizin önemli bir dayanağı olduğunu gösteriyor" dedi. Eyalet başsavcısı, "Son 20 yılda yaşananlar göz önüne alındığında, Kathleen ve Craig Folbigg'e sempati duymamanın imkânsız olduğunu" söyledi. Daley, koşulsuz affın Folbigg'in serbest kalmasına izin vereceğini ancak mahkumiyetlerini bozmayacağını dile getirdi.

Başsavcıya yazdığı bir notta Bathurst, çocuklardan üçünün doğal nedenlerden, ikisinin CALM2-G114R olarak bilinen genetik bir mutasyondan ve birinin altta yatan bir nörojenik bozukluktan ölme olasılığının makul olduğunu söyledi. Başsavcı Daley, "Bu dava ilgili herkes için korkunç bir çile oldu ve umarım bugünkü karar 20 yıllık sorunu biraz olsun telafi edebilir"

İKİ YAŞINDAN KÜÇÜK DÖRT ÇOCUĞUN ÖLME İHTİMALİ 'UÇAN DOMUZLARLA' KIYASLANMIŞTI

Kathleen Folbigg, 1989'da meydana gelen ölümlerden on yıl sonra dört bebeğinin öldürdüğü gerekçesiyle 2003'te cezaevine gönderilmişti. İddia makamı, bir aileden dört bebeğin iki yaşından önce doğal sebeplerden ölme ihtimalinin, uçan domuzların bulunma ihtimali kadar düşük olduğu gerekçesiyle cezayı onamıştı. Her ölümün ardından bebeklerin cesetlerini bulan kişinin Folbigg olması şüpheleri onun üzerinde yoğunlaştırmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar