Avustralyalı iş insanından iddia: İşçileri 'terbiye etmek' için işten çıkarma yapılmalı

Avustralyalı iş insanından iddia: İşçileri 'terbiye etmek' için işten çıkarma yapılmalı
Yayınlanma:
A+ A-
Avustralya'nın en zengin insanlarından Tim Gurner, "kibirli işçilere yerlerini hatırlatmak için işsizliğin iki katına çıkması gerektiğini" savundu. Gurner, ülkedeki konut sıkıntısını da işçilerin davranışlarındaki değişime bağladı.

Artı Gerçek - Avustralya'nın en zengin iş insanlarından Tim Gurner'ın bu hafta düzenlenen emlak zirvesinde yaptığı konuşmada 'işçilere yerlerini hatırlatma' gerekçesiyle sarfettiği sözler gündem oldu. Gurner, "kibirli işçilere yerlerini hatırlatmak için işsizliğin iki katına çıkması gerektiğini" söyledi ve "Ekonomide acı görmemiz gerekiyor" diye ekledi.

KONUT SIKINTISINI İŞÇİLERİN DAVRANIŞINA BAĞLADI

Daha önce de gençlerin avokado tostuna çok fazla para harcadıkları için eve alamadıklarını öne süren spor salonu sahibi emlak zengini söz konusu konuşması kısa sürede 23 milyondan fazla kullanıcı tarafından izlendi. 41 yaşındaki konuşmacı, Covid-19 salgınının çalışanların tutumlarını ve iş ahlakını kötü yönde değiştirdiğini iddia etti ve örnek olarak inşaatçıları gösterdi. Gurner, ülkedeki konut sıkıntısını işçilerin davranışlarındaki değişime bağlayarak izleyenleri şaşırttı.

'İNSANLARA İŞVEREN İÇİN ÇALIŞTIKLARINI HATIRLATMAK GEREKİYOR'

Emlak zengini iş insanı, ülkedeki mevcut yüzde 3,7'lik işsizlik oranının "istihdam piyasasındaki kibri" azaltmak için yüzde 40-50 oranında artırılmasını önerdi. Bu, 200 binden fazla çalışanın işini kaybetmesi anlamına geliyor. Gurner, "Çalışanların, işverenin kendilerine sahip olduğu için son derece şanslı olduğunu düşündüğü sistematik bir değişim var" dedi ve "İnsanlara işveren için çalıştıklarını hatırlatmamız gerekiyor" diye ekledi.

CEO- İŞÇİ MAAŞ ORANI HİÇ OLMADIĞI KADAR YÜKSEK

Gurner'in zirveye ev sahipliği yapan 'Australian Financial Review' (AFR) tarafından paylaşılan yorumları X , TikTok ve LinkedIn gibi sosyal medya platformlarında yoğun eleştiri aldı. İşçi Partisi Milletvekili Jerome Laxale bu yorumların "bir çizgi filmdeki süper kötü kahramanlarınkine benzeyen yorumlar" olduğunu söylerken, Liberal Milletvekili Keith Wolahan da bu yorumların "gerçeklikten ancak bu kadar kopuk olabileceğini" söyledi. Wolahan, "İş kaybı bir istatistik değildir. İnsanları sokaklarda yaşamaya ve gıda bankalarına muhtaç hale getirir" dedi. ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Alexandria Ocasio-Cortez de büyük şirketlerin CEO'larının pandemi döneminde gördüğü maaş artışlarına dikkat çekti. Cortez, "CEO-işçi maaş oranı şu anda hiç olmadığı kadar yüksek seviyelerde" diye yazdı.

TEPKİLER ÜZERİNE ÖZÜR DİLEDİ

Gurner tepkiler üzerine, LinkedIn'de yaptığı bir paylaşımda "Avustralya'daki işsizlik ve üretkenlik hakkında çok pişman olduğum ve yanlış olan bazı açıklamalar yaptığını" kabul etti. Emlak zengini iş insanı, yorumlarının, hayat pahalılığı ve işsizlik sarmalındaki Avustralyalı çalışanlara, esnaflara ve ailelere karşı "son derece duyarsız" olduğunu ekledi. Gurner, işsizliğin çalışanlar üzerinde "derin bir etkisi olduğunu" takdir ettiğini ve sözleri "bu durumda olanlarla empatiden yoksun olduğu için içtenlikle üzgün olduğumu" ifade etti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar