Azerbaycan Dağlık Karabağ'da bombardımana başladı

Yayınlanma:
A+ A-
Azerbaycan, Dağlık Karabağ bölgesindeki iki kara mayını saldırısında dördü polis altı Azerbaycanlının öldüğünü duyurdu. Dağlık Karabağ'daki de facto yönetim suçlamayı reddederken Azerbaycan ordusu bölgedeki hedefleri vurmaya başladığını açıkladı.

Artı Gerçek - Karabağ ile Ermenistan arasındaki bağlantıyı sağlayan Laçın Koridoru'nun Azerbaycan tarafından bloke edilmesi nedeniyle krizin sürdüğü bir dönemde bölgede gerilim yeniden yükseliyor. Uluslararası alanda Azerbaycan'ın bir parçası olarak tanınan etnik Ermeni nüfuslu Dağlık Karabağ bölgesindeki yerel yönetim Azerbaycan'ın bölgenin etrafındaki tüm cephe hattı boyunca bölgeyi roket ve toplarla bombaladığını söyledi. Hankendi (Stepanakert) kentinde bulunan bir AFP haber ajansı muhabiri, şehirde çok sayıda patlama olduğunu aktardı.

AZERBAYCAN DAĞLIK KARABAĞ'DA 'TERÖRLE MÜCADELE OPERASYONU' BAŞLATTIĞINI DUYURDU

Azerbaycan Savunma Bakanlığı bugünkü açıklamasında ise "büyük ölçekli provokasyonları bastırmak" ve "Ermeni birlikleri olduğunu söylediği birlikleri bölgeden çıkarmak" için Dağlık Karabağ bölgesinde "yerel terörle mücadele faaliyetleri" başlattığını söyledi. "Anayasal yapıyı yeniden tesis etmek amacıyla" operasyon başlattığını söyleyen bakanlık açıklamada , "Önlemlerin bir parçası olarak, cephe hattındaki mevziler ve Ermenistan silahlı kuvvetleri birimlerinin derin, uzun vadeli ateş noktaları ile savaş varlıkları ve askeri tesisler, yüksek hassasiyetli silahlarla etkisiz hale getiriliyor" dendi.

'TÜRKİYE- RUSYA ORTAK İZLEME MERKEZİ YÖNETİMİ BİLGİLENDİRİLDİ'

Bakanlıktan yapılan açıklama, operasyonda siviller ve altyapı tesislerinin hedef alınmadığı, yalnızca meşru askeri hedeflerin yok edildiği savunularak "Rus barış gücü birliğinin komutanlığı ve Türkiye-Rusya Ortak İzleme Merkezi yönetimi alınan tedbirler konusunda bilgilendirilmiştir" ifadeleri kullanıldı. Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ile telefon görüşmesi de yaptı. Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Hasanov, Azerbaycan ordusunun Karabağ'da yürüttüğü "yerel antiterör tedbirleri" hususunda Güler'i bilgilendirdi. Güler, Türkiye'nin Azerbaycan'ın yanında olduğunu söyledi.

'SİVİLLER İNSANİ KORİDORLAR ARACILIĞIYLA AYRILABİLİR'

Azerbaycan Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada sivillerin Karabağ bölgesini Laçın Koridoru üzerinde Ermenistan'a ve diğer yönlere açılan insani yardım koridorları aracılığıyla terk edebileceklerini söyledi. Bakanlık sivilleri, Bakü'nün "terörle mücadele" operasyonunun bir parçası olarak Azerbaycan güçleri tarafından saldırıya uğrayan meşru askeri hedefler olarak tanımladığı yerlerden uzak durmaya çağırdı.

'DAĞLIK KARABAĞ'DAKİ YÖNETİM FESHEDİLMELİ'

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, nüfusunun çoğunluğu etnik Ermeni olan Dağlık Karabağ'da" barışın ancak Ermeni birliklerinin bölgeyi terk etmesi ve ayrılıkçı yerel otoritenin feshedilmesiyle" sağlanabileceğini söyledi. Ermenistan Savunma Bakanlığı ise Dağlık Karabağ'da "güçlerinin bulunmadığını" söyledi.

RUSYA: GERGİNLİĞİN ARTMASINDAN ENDİŞE DUYUYORUZ

Gelişmelerin ardından Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova "Karabağ'da gerginliğin artmasından endişe duyuyoruz. Tarafları kan dökmeyi durdurmaya çağırıyoruz" açıklamasında bulundu.

NE OLMUŞTU?

Azerbaycan bugün yaptığı açıklamada, Dağlık Karabağ bölgesinde iki ayrı olayda altı vatandaşının kara mayınları tarafından öldürüldüğünü söyledi ve mayınların döşenmesinden Dağlık Karabağ'daki yönetimi kastederek "yasadışı Ermeni silahlı grupları" sorumlu tuttu. Azerbaycan Başsavcılığı, İçişleri Bakanlığı ve Devlet Güvenlik Servisinden yapılan ortak açıklamada, Hocavent ili Ahmetbeyli-Fuzuli-Şuşa kara yolunun 58. kilometresinde, Azerbaycan Otomobil Yolları Devlet Ajansına (Azerotoyol) ait kamyonun mayının üzerinden geçtiği kaydedildi. Geçiş anında meydana gelen patlamada 2 sivilin öldüğü belirtilen açıklamada, olay yerine giden polis aracının da saat 04.30 sıralarında başka bir mayının üzerinden geçtiği ifade edildi. Açıklamada, 4 polis memurunun öldüğü, terör eylemi olarak nitelendirilen olayla ilgili soruşturma başlatıldığı , ölen iki sivilin de Azerotoyol çalışanı olduğu açıklandı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı salı günü ayrıca yine Dağlık Karabağ'daki yönetimi kastederek, "yasadışı Ermeni silahlı grupları" Gürcistan'ın başkenti Tiflis'ten Bakü'ye giden bir yolcu uçağının GPS navigasyonunu bozmakla da suçladı. Bakanlık bugün ayrıca Karabağ'daki Ağdam istikametindeki mevzilerine Karabağ'daki Ermeni güçlerinin havan topları ve farklı kalibreli silahlarla ateş açtığını, açılan ateş sonucunda 2 askerin yaralandığını ve ordusunun misillemede bulunduğunu duyurdu.

Dağlık Karabağ'daki de facto yönetim ise Bakü'nün mayınlı sabotaj eylemi, sivil uçağın GPS sistemine saldırı ve sınırdaki birliklere ataş açma suçlamalarını reddetti. Ayrı ayrı yapılan açıklamalarda suçlamaların tamamı "dezenformasyon" olduğu savunuldu. Uluslararası alanda Azerbaycan'ın bir parçası olarak tanınan Dağlık Karabağ'da etnik Ermeni nüfus çoğunlukta. 1990'ların başında yaşanan savaşın ardından bölge Bakü'nün kontrolünden çıkmıştı. Azerbaycan 2020'deki savaşta Karabağ ve çevresindeki toprak parçalarının büyük kısmını geri almıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar