Biden'dan BM Güvenlik Konseyinde 'reform' vurgusu

Biden'dan BM Güvenlik Konseyinde 'reform' vurgusu
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Başkanı Joe Biden, ülkesinin Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin (BMGK) reformu için ciddi istişareler yürüttüğünü söyledi. Biden, reform için üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini ekledi.

Artı Gerçek - Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 78. oturumu, 140'tan fazla dünya liderinin acil dünya sorunlarını tartışmak üzere bir araya geldiği New York'ta sürüyor. Kurula hitap eden ABD Başkanı Joe Biden, ABD'nin tüm insanlar için daha güvenli, müreffeh ve eşitlikçi bir dünya amaçladığını savundu. Bu kapsamda Biden, "Çünkü geleceğimizin sizinkine bağlı olduğunu biliyoruz. Bir kez daha tekrarlayayım, geleceğimizin sizinkine bağlı olduğunu biliyoruz ve hiçbir ulus günümüzün zorluklarıyla tek başına başa çıkamaz." mesajını verdi.

Uluslararası kurumların önemine işaret eden Biden, diğer yandan güncel zorluklarla başa çıkabilmek için bu kurumların güncellenmesi gerektiğini vurguladı.

Biden, geçen yıl BM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada ABD'nin, BMGK'nin daimi ve daimi olmayan üye sayısının artırılarak genişletilmesini destekleyeceğini duyurduğunu hatırlattı.

'MASADA DAHA FAZLA SESE İHTİYACIMIZ VAR'

Bu kapsamda ülkesinin BMGK'nin reformu için ciddi istişareler yürüttüğünü aktaran Biden, reform için üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini söyledi.

Biden, şöyle devam etti:

"Çoğu zaman ilerlemeyi ve Konsey'de fikir birliğine varılmasını engelleyen tıkanıklığı aşabilmemiz gerekiyor. Masada daha fazla sese, daha fazla bakış açısına ihtiyacımız var. BM barışı korumaya, çatışmayı önlemeye ve insanların acılarını hafifletmeye devam etmelidir."

İSRAİL - FİLİSTİN ARASINDA ADİL VE KALICI BARIŞ VURGUSU

İsrail'in bölge ülkeleriyle ilişkilerinin normalleşmesi ve ekonomik bağlar kurmasının olumlu sonuçlar verdiğini kaydeden Biden, "Bu daha entegre ve sürdürülebilir bir Orta Doğu inşa etme çabalarımızın bir parçası." dedi.

Biden, "ABD, İsrail ve Filistin arasında, 'iki halk için iki devlet' hedefiyle adil ve kalıcı barışı desteklemeye devam edecek." açıklamasında bulundu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar