Bir zamanlar insanın en iyi dostu tilki miydi?

Bir zamanlar insanın en iyi dostu tilki miydi?
Arjantin'de 1500 yıl öncesine ait bir insan mezarına gömülü bulunan tilkinin DNA analizi, avcı toplayıcılarla yemek yediğini ve kampın yakın çevresinin bir parçası olduğunu gösterdi.

Artı Gerçek - Atalarımız evcil köpekler ortaya çıkmadan çok önce tilkileri evcil hayvan olarak beslemiş olabilir.

Arkeolojik kanıtlar, Güney Amerika'daki eski insan toplumlarının tilkilere, yanlarına gömülecek kadar saygı duyduğunu gösteriyor.

Arjantin'in Patagonya bölgesinde 1500 yıl öncesine ait bir insan mezarına gömülü bir tilki bulunca şaşıran bilim insanlarına göre en olası açıklama, o dönemde o coğrafyada insan için tilkinin insan için çok değerli bir arkadaş veya evcil hayvan olduğu.

DNA analizi, tilkinin avcı toplayıcılarla yemek yediğini ve kampın yakın çevresinin bir parçası olduğunu gösterdi.

ÖNCÜLÜ DE VAR

Yaklaşık 10 yıl önce Arjantin'in başka bir bölgesindeki çok daha eski bir mezarda aynı türden bir tilki bulunmuştu. O da diğeri gibi evcil hayvan olabilir, ama diyetiyle ilgili analiz yapılmadı.

'SEMBOLİK OLMANIN ÖTESİNDE, GERÇEK DOSTLUK OLABİLİR'

BBC'ye yeni keşfi değerlendiren Oxford Üniversitesi'nden Dr. Ophélie Lebrasseur, "Avcı-toplayıcı toplumundan bireylerle çok yakın bir bağı varmış gibi görünen bu tilki, çok ender rastlanan bir bulgu. "Bunun sembolik olmanın ötesinde bir şey olduğunu düşünüyorum; gerçekten bunun bir arkadaşlık olduğunu düşünüyorum" dedi.

YAKLAŞIK 500 YIL ÖNCE NESLİ TÜKENEN BİR TÜR

Tilki, Arjantin'de bir zamanlar avcı-toplayıcı grupların yaşadığı Cañada Seca'nın gömü alanında bulundu.

Hayvanın kemiklerinin incelemesi, onun Dusicyon avus olarak bilinen ve yaklaşık 500 yıl önce nesli tükenen bir türe ait olduğunu ortaya çıkardı. Dusicyon avus, 10-15 kg ağırlığında, orta büyüklükteydi. Yaklaşık 500 yıl önce, yani evcil köpeklerin Patagonya'ya gelmesinden birkaç yüz yıl sonra nesli tükendi.

Bugün Güney Amerika'da Arjantin ya da Patagonya gri tilkisi denilen de dahil olmak üzere 10'dan fazla tilki türü var.

TAM TİLKİ İSKELETİNİN BULUNMASI, ENDER BİR VAKA

Arjantin ve Peru'daki eski insan mezarlıklarında yabani tilki dişlerinin bulunması da insanın bu hayvana verdiği öneme işaret ediyor. Ancak bir insan mezarında tam tilki iskeletinin bulunması, dünya çapındaki arkeolojik kayıtlarda son derece nadir.

Arjantin'deki Mendoza Evrim Enstitüsü'nden Dr. Cinthia Abbona ile işbirliği içinde gerçekleştirilen araştırma, RoyalSociety Open Science dergisinde yayımlandı. (BBC, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar