Suriye krizi Kürtlersiz çözülemez

Suriye krizi Kürtlersiz çözülemez
Kharchenko: Esad'ın geleceği konusu Rusya ve Türkiye arasında diyalogu geliştirmeye engel değil.  DÜNYA – Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Botsan-Kharchenko,...

Kharchenko: Esad'ın geleceği konusu Rusya ve Türkiye arasında diyalogu geliştirmeye engel değil. 

DÜNYA – Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Botsan-Kharchenko, Rusya ve Türkiye arasında Suriye'deki duruma ilişkin birçok fikir ayrılığının bulunduğunu ancak Moskova ve Ankara'nın Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikir olduğunun altını çizdi.

Botsan-Kharchenkoo, Rusya ve Türkiye arasında terörle mücadele alanında yoğun bir iletişim bulunduğunu fakat memnuniyetin henüz yüzde yüz olmadığını belirtti.

‘KÜRTLERİN KATILIMI OLMADAN KAPSAMLI ÇÖZÜM OLMAZ'

Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Aleksandr Botsan-Kharchenko, Suriye krizinde tam kapsamlı çözümün ancak Suriyeli Kürtlerin çözüm sürecine dahil edilmesi halinde sağlanabileceğini ifade etti.

Rusya'nın bu konudaki pozisyonunun değişmediğini ve Ankara ile bu meseleyi konuştuklarını söyleyen Rus yetkili, "Suriyeli Kürtler, ülkenin kuzeyinde faaliyet gösteriyor ve o bölgede bir faktör konumundalar. Kürtlerin katılımı olmadan Suriye'de tam kapsamlı bir çözüm bulmak ve bunu uygulamak mümkün gözükmüyor" dedi.

Öne Çıkanlar