Buckingham Sarayı'nda ırkçılık: Prens William'ın vaftiz annesi istifa etti

Buckingham Sarayı'nda ırkçılık: Prens William'ın vaftiz annesi istifa etti
60 yıldan uzun süredir İngiliz Kraliyet ailesi için çalışan ve Prens William'ın vaftiz annesi Lady Susan Hussey, bir resepsiyonda sergilediği ırkçı tavır sonrası istifa etti.

Artı Gerçek - İngiltere, 60 yıldan uzun süredir Kraliyet ailesi için çalışan bir kişinin Buckingham Sarayı'ndaki bir resepsiyonda sergilediği ırkçı tavırla çalkalanıyor. Prens William'ın da vaftiz annesi olan 83 yaşındaki Lady Susan Hussey istifa ederken, ırkçılığa maruz kalan Ngozi Fulani tepkili.

Söz konusu olay, İngiltere Kralı 3. Charles'ın eşi Kraliçe Camilla'nın Buckingham Sarayı'nda, aile içi şiddete karşı çalışan yardım kuruluşlarına verdiği resepsiyonda yaşandı. Sistah Space adlı bir yardım vakfı kurucusu olan Ngozi Fulani, etkinliğe girişte Lady Susan Hussey'nin ısrarla "Nerelisin" sorusuna maruz kaldı.

Fulani, İngiltere'de doğduğunu ve Britanyalı olduğunu belirtti. Ancak Hussey tekrar tekrar, "Gerçekte nerelisin?" diye sorarak Fulani'nin Afrikalı kökenlerini sorgulamaya çalıştı. Fulani adlı kadın, İngiliz vatandaşı olduğunu söylemesine rağmen saray çalışanının buna inanmadığını, kendisine ısrarla "Afrika'nın neresindensin?" diye sorduğunu anlattı.

2. ELIZABETH'E EN YAKIN İSİMLERDEN BİRİYDİ

Yıllardır Buckingham Sarayı'nda çalışan, eylül ayında ölen Kraliçe 2. Elizabeth'e en yakın isimlerden biri olarak tanımlanan Hussey, siyah kadının yaşananları sosyal medyada anlatması sonrasında özür dileyerek istifa etti.

SARAYDAN 'SORUŞTURMA BAŞLATTIK' AÇIKLAMASI

Buckingham Sarayı'ndan yapılan açıklamada yaşanan diyalog nedeniyle derin üzüntü duyulduğu ve Fulani'nin saraya davet edildiği belirtildi. Açıklamada "Olayı son derece ciddiye alıyoruz ve tüm ayrıntıları saptamak için derhal soruşturma başlattık. Kabul edilemez ve son derece üzüntü verici" ifadeleri kullanıldı. Prens William da, "Irkçılığın bizim toplumumuzda yeri yok. Bu kabul edilemez. Bu kişinin istifa etmesi doğru bir davranış" açıklaması yaptı.

'SORGUYA ÇEKİYOR GİBİYDİ'

Fulani ise olayın ardından İngiliz basınına yaptığı açıklamada, Hussey tarafından "sorguya çekiliyor" gibi hissettiğini söyledi. BBC Radyosu'na konuşan Fulani, söz konusu diyaloğu tarif etmesi istenince "Bir sorgu gibiydi. Sanırım anlatmanın tek yolu bu" dedi. Hussey'nin kendisine kararlı bir şekilde "Nerelisin? Halkın nereli?" diye sorduğunu söyleyen Fulani, "Aynı soruyu sormaya devam ettiğinde kulaklarının duymadığını sandım. Ama kısa sürede fark ettim ki, bunun anlama kapasitesi ile hiçbir ilgisi yoktu. Bana resmen Britanya vatandaşlığımı reddettirmeye çalışıyordu" diye konuştu.

'YAŞI NEDENİYLE MAZUR GÖRÜLEMEZ'

Buckingham Sarayı'nın kendisiyle iletişime geçilip davet edildiği yönündeki açıklamasını da yalanlayan Fulani, olayı Hussey'nin ileri yaşına bağlayanlara da tepki gösterdi; "Yaş nedeniyle ırkçı olunamayacağını, uygunsuz davranılamayacağını söylüyoruz?" diye sordu.

MEGHAN MARKLE DA IRKÇILIK SUÇLAMASI GETİRMİŞTİ

Kraliyet ailesinde ırkçılık tartışması, Prens Harry ile Amerikalı eşi Meghan Markle'ın görevlerinden feragat ederek ABD'ye yerleşmelerinden sonra Oprah Winfrey'ye verdikleri röportajda da gündeme gelmişti. Markle, kendisine ırkçılık yapıldığını söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar