Bulgaristan: Türkiye sınırından bir grup bize silahlı saldırıda bulundu

Bulgaristan: Türkiye sınırından bir grup bize silahlı saldırıda bulundu
Bulgaristan İçişleri Bakanı Ivan Demerdzhiev, sınırın Türkiye tarafından ateş açıldığını ve bir polisin öldüğünü açıkladı: "Bu bir suç eylemidir, aşırı saldırganlıktır. Göçmenlerin silah kullandığı ilk saldırıdır."

Artı Gerçek - Bulgaristan İçişleri Bakanı Ivan Demerdzhiev, Türkiye sınırında göçmen olduğundan şüphelenilen bir grup kişinin Bulgar sınır görevlilerine ateş açtığını, bir polisin öldüğünü açıkladı. Demerdzhiev, olayın dün akşam saat 20.30'da, Türkiye-Bulgaristan sınırındaki Derbent Golem köyünün yakınlarında gerçekleştiğini söyledi.

'15 EL ATEŞ AÇTILAR'

Bulgar bakan, ülkenin güneydoğusundaki köyde sınır devriyesi yapmakta olan bir asker ile bir polise, sınırın Türkiye tarafından ateş açıldığını söyledi. Buna göre, o sırada sınırdaki telde açılan bir deliği incelemekte olan polis olay yerinde öldü. Olayda yara almayan asker ise kendilerine 10-15 el ateş açılması sonrasında ateşe karşılık verdi. Söz konusu grup bunun üzerine geri çekildi.

'BUNDAN SONRA TAVİZ VERMEYECEĞİZ'

Dermendzhiev, olay yerinden gazetecilere yaptığı açıklamada "Bu bir suç eylemidir, aşırı saldırganlıktır. Bu, göçmenlerin silah kullandığı ilk saldırıdır" dedi. Bulgar Bakan, "Bundan sonra, bizim memurlarımızın sağlığını ve hayatını tehlikeye atan kimseye taviz vermeyeceğiz" diye konuştu.

Açıklamada, Türkiye sınırından ateş açan grubun kaç kişilik olduğuna ve ateşin kaç kişi tarafından açıldığına dair ayrıntı verilmedi.

'TÜRKİYE'DEN İNSAN KAÇAKÇILARINA KARŞI DAHA AKTİF OLMASINI İSTEYECEĞİZ'

Dermendzhiev, Türkiye'deki yetkililerin olayla ilgili işbirliği yapmaya ve zanlıları aramaya söz verdiğini söyledi. Bulgar Bakan, Türkiye'den insan kaçakçısı çetelerle mücadele için daha aktif şekilde çalışmasını isteyeceklerini de belirtti.

DÖRT GÜN ÖNCE SOYLU İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Dermendzhiev ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 4 Kasım günü bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. İçişleri Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, görüşmede "Düzensiz Göçle Mücadele ve sınır güvenliği ile İki ülke sınır kapılarından geçişler ve güvenlik konularının değerlendirildiği" belirtilmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar