Bulgaristan’da 'Erdoğan’ın partisi' barajı geçemedi

Bulgaristan’da 'Erdoğan’ın partisi' barajı geçemedi
Devletin bütün gücüyle sağladığı desteğe ve el altından müdahalelere rağmen ‘Erdoğan’ın DOST Parti’si barajı geçemedi ve belki de Erdoğan...

Devletin bütün gücüyle sağladığı desteğe ve el altından müdahalelere rağmen ‘Erdoğan’ın DOST Parti’si barajı geçemedi ve belki de Erdoğan böylece ilk seçim yenilgisini Bulgaristan’da tattı.

ARTIGERÇEK- Pazar günü Bulgaristan’da yapılan erken seçimde ilk gelen sonuçlara göre merkez sağ GERB oyların yüzde 33’ünü alarak seçimleri önde bitirdi. Sosyalist Parti BSP ise yüzde 28’de kaldı. Vatansaverler Birliği yüzde 9.7, Türklerin ağırlıklı olarak  desteklediği Haklar ve Özgürlükler Partisi yüzde 8.4, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve AKP’nin desteği ile Haklar ve Özgürlükler Partisi’nden ayrılanlar tarafından kurulan  DOST parti yüzde 2.7 oranında oy alabildi ve barajı geçemedi.

Böylece bir anlamda Erdoğan’ın partisi olan DOST yüzde 2.7 oy almış olmakla birlikte yüzde 4 olan ülke barajını geçemediği için hiç milletvekili çıkaramamış oldu.

Buna karşılık Bulgaristanın üçüncü büyük partisi ünvanını taşıyan Haklar ve Özgürlükler Partisi de bu bölünme nedeniyle oy kaybederek ülkenin dördüncü partisi olabildi. Partinin 38 olan milletvekili sayısı da 8 ile 10 arası azaldı.

AKP iktidara geldiğinden bu yana Bulgaristan Türklerinin en eski ve güçlü siyasi partisi olan Haklar ve Özgürlükler Partisi’nin kendi doğrultusunda politika yapmasını istiyor. Parti yönetimi ise kendilerinin bir Bulgaristan partisi olduğunu, önceliğin yaşadıkları ülkenin politikası olduğunu söyleyerek buna karşı çıkıyorlar.

HÖH uyguladığı bu politika ile ülkenin üçüncü partisi olarak koalisyon hükümetinin ortağı durumuna gelebildi.

AKP iktidarı bir süredir HÖH’un politikasını Türkiye’nin ulusal çıkarları doğrultusunda değiştirmeye çalıştığını saklamıyor. Bunun için özellikle din adamları aracılığı çalışmalar yürütüyor. HÖH’un kurucusu ve Onursal Başkanı Ahmet Doğan ve parti yönetiminin büyük çoğunluğu ise partiye yönelik müdahalelere karşı çıkarak AKP’nin politikalarını benimsemediklerini ifade ediyor.

Bir Rus uçağının Türkiye sınırını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülmesi sonrasında partinin genel başkanı Lutfü Mestan’ın Bulgaristan parlamentosunda Rusya’yı eleştiren ve Türkiye’yi savunan bir konuşma yapması iplerin kopmasına neden oldu.

Partinin Onursal Başkanı Ahmet Doğan ve parti yönetimi bu konuşmayı sert bir biçimde eleştirdi. Daha sonra Mestan ve bazı arkadaşları partiden uzaklaştırıldı. Partiden ayrılan Mestan da Türkiye’nin destek ve teşvikiyle DOST parti adında bir parti kurdular. Partinin kuruluşu tamamen AKP’nin maddi desteği ile gerçekleşti. Kuruluş sırasında Türkiye’den bir din adamı aracılığı gönderilen büyük miktarda paraya Bulgar polisi tarafından el konuldu ve din adamı da sınır dışı edildi.

Buna ragmen Türkiye’nin müdahaleleri ve HÖH’ü zayıflatma hamleleri devam etti. Türkiye, artık HÖH’ün değil AKP eliyle kurdurulan DOST partinin Türk topluluğunu temsil etmesini istiyor. Bunu da hiç saklamıyor. Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere bazı bakanların ve bürokratların bu konuda çeşitli açıklamaları bulunuyor. Erdoğan ve AKP yöneticileri Balkan ve Bulgaristan göçmenlerinin kurduğu çeşitli göçmen derneklerine de baskı yaparak seçimlerde HÖH’ü değil DOST Parti’yi desteklemeleri için telkinlerde bulundukları biliniyor.

HÖH yönetimi ise partilerinin bagımsızlığını koruyacaklarını ve AKP’nin partilerinin iç işlerine karışmasını engelleyeceklerini söylüyor. HÖH yöneticilerine göre DOST Parti her ne kadar HÖH’ten yüzde 3’e yakın bir oy koparmış olsa da Bulgaristan Türkleri ağırlıklı olarak HÖH’ü desteklemeye devam edecektir.

Sonuç olarak Bulgaristan’da gerçekleşen erken seçimin sonuçları Türkler açısından Erdoğan ve AKP’nin başarısızlığı ile sonuçlanmış olmaktadır.

Devletin bütün gücüyle sağladığı desteğe ve el altından müdahalelere rağmen ‘Erdoğan’ın DOST Parti’si barajı geçememiş ve belki de Erdoğan böylece ilk seçim yenilgisini Bulgaristan’da tatmış olmaktadır.

Öne Çıkanlar