Bulgaristan'da seçimi yolsuzluk suçlamalarına karşın merkez sağ kazandı

Bulgaristan'da seçimi yolsuzluk suçlamalarına karşın merkez sağ kazandı
Yayınlanma:
A+ A-
Bulgaristan'da 2 Ekim'de yapılan erken seçimlerde eski Başbakan Boyko Borisov’un GERB partisi oyların yaklaşık yüzde 25,37'ini alarak birinci sırada yer aldı.

Artı Gerçek - Erken genel seçimlerin düzenlendiği Bulgaristan’da eski başbakan Boyko Borissov’un geniş çaplı yolsuzluk ile suçlanan Bulgaristan’ın Avrupa Kalkınması İçin Vatandaşlar Partisi (GERB), oyların yüzde 25,37'sini alarak yarışı önde bitirdi.

Parlamento seçiminin ardından ülkenin 240 üyeli 48. parlamentosuna yüzde 4 barajı aşan 7 siyasi parti girdi.

Merkez Seçim Komisyonu, seçim protokollerinin yüzde 99,4’ünün sayımına dayalı sonuçları açıkladı. Buna göre, seçime katılım oranı yüzde 37,8 olarak kaldı.

Oyların yüzde 25,37’sini alan eski Başbakanlardan Boyko Borisov’un lideri olduğu Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi Yurttaşlar (GERB) partisi, parlamentonun en büyük gücü olarak birinci sırada yer aldı.

Eski Başbakan Kiril Petkov’un eşbaşkanlığını yaptığı Değişime Devam (PP) partisi ise oyların yüzde 20,21’i ile ikinci sırayı aldı.

PP partisi lideri Petkov’un önderliğindeki kırılgan koalisyon haziranda güven oyu alamayınca ülke erken genel seçime gitme kararı almıştı.

HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PARTİSİ SEÇİMDE 3. OLDU

Seçimde üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi de oyların yüzde 13,66’sını alarak ülkenin üçüncü en büyük siyasi gücü oldu.

Türkiye’de Bulgaristan seçimleri için 166 seçim yerinde oy kullanılırken, burada kullanılan 51 bin oyun 43 bini HÖH partisine verildi.

Rusya yanlısı, Avrupa Birliği ve NATO karşıtı, popülist Yeniden Doğuş partisi oyların yüzde 10,17’si ile dördüncü, eski komünist partinin çizgisinde siyaset yürüten ve yine Rusya yanlısı olan BulgaristanSosyalist Partisi (BSP) oyların yüzde 9,32’si ile beşinci sırada yer aldı.

Kent soylu sağcı güçlerin desteklediği Demokratik Bulgaristan(DB) partisi yüzde 7,46 oy oranı ile parlamentonun altıncı gücü oldu. DB’nin parlamento kuruluşu öncesi PP ile koalisyon içine girip ortak grup kurması da bekleniyor. Eski savunma Bakanı Stefan Yanev’in lideri olduğu Rusya yanlısı Bulgar Yükselişi (BV) partisi, yüzde 4,64 oyla parlamentonun en küçük yedinci grubuna sahip oldu.

GÖRÜŞMELER BAŞARILI OLURSA KOALİSYON HÜKÜMETİ KURULACAK

Seçimin nihai sonuçlarının açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in kararnamesi ile ülkenin 48. parlamentosu ilk oturumuna çağırılacak. Anayasaya göre, cumhurbaşkanı, parlamentoda temsili olan güçler ile müzakerelerde bulunduktan sonra sırasıyla önce en büyük iki siyasi gücüne, ardından üçüncü bir güce hükümet kurma görevi verecek.

Ülkede kurulacak yeni kabinenin en az 121 milletvekilinin desteği ile güvenoyu alması gerekiyor. Bu durumda ilgili müzakerelerin başarılı olması durumunda ülkede bir koalisyon hükümeti kurulacak.

Ülkede yolsuzluğa göz yummakla suçlanan GERB’in koalisyon görüşmelerinde zor bir dönem geçirmesi bekleniyor. Petkov, daha önce Borissov ile hükümet kurmayacağını açıklamıştı.

240 koltuğa sahip Bulgaristan Parlamentosu’nda GERB’in 62-66, PP’nin ise 48-52 milletvekili çıkaracağı tahmin ediliyor.

(DIŞ HABERLER)