Burkina Faso'da ordu iktidara el koydu

Burkina Faso'da ordu iktidara el koydu
Yayınlanma:
A+ A-
Batı Afrika ülkesi Burkina Faso'da da bir yıl içindeki ikinci ordu darbesi sonrasında ülkenin lideri yüzbaşı İbrahim Traore oldu

Artı Gerçek- Devlet televizyonu RTB’den askerler tarafından okunan bildiride, Geçiş Dönemi Devlet Başkanı yarbay Paul-Henri Sandaogo Damiba hükümetinin feshedildiği ve ülkenin yeni liderinin yüzbaşı İbrahim Traore olduğu duyuruldu.

ANAYASA ASKIYA ALINDI

Bildiride, bir sonraki emre kadar, anayasanın askıya alındığı, ülke sınırlarının kapatıldığı, hükümetin feshedildiği, ülke genelinde saat 21.00 ile 05.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildiği, tüm siyasi faaliyetlerin ve sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerinin askıya alındığını belirtildi.

Traore bildirisinde Damiba'nın ülkedeki cihatçı terörizmle mücadeledeki etkisizliği nedeniyle darbenin gerçekleştiğini söyledi.

Ülkede 2015'ten beri IŞİD ve El Kaide dahil cihatçı örgütlerin saldırılarında binlerce kişi hayatını kaybetti, milyonlarcası ise yaşadığı yerleri terk etmek zorunda kaldı.

Darbeyle görevden alınan yarbay Damiba ve hükümet üyelerinin nerede olduğuyla ilgili açıklama yapılmadı.

Darbenin ardından başkent Vagadugu’da bazı kişiler yeni yönetime desteğini gösteren eylemler yaptı.

NE OLMUŞTU?

Başkent Vagadugu’da 30 Eylül'de 04.30'dan itibaren silah ve patlama sesleri duyulmuş, Baba Sy Askeri Kampının civarında askeri hareketlilik yaşanmış ve devlet televizyonu RTB'nin yayını kesilmişti.

Vagadugu’da askeri hareketlilik sonrasında sokağa dökülen halk darbe yapan askerlere destek sloganı atarak, yarbay Damiba’ya istifa çağrısı yapmıştı.

Yarbay Damiba 24 Ocak 2022'de darbeyle seçilmiş yönetimi devirmiş, 2 Mart'ta geçiş sürecinin cumhurbaşkanı olarak atanmıştı.

Burkina Faso 1960'da Fransa'dan kazandığı bağımsızlığından beri 8 adet darbe yaşadı.

ECOWAS DARBEYİ KINADI

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ordunun yönetime el koymasını güçlü bir şekilde kınadı.

ECOWAS’ın ülkedeki durumu yakından takip ettiğinin altı çizilen açıklamada, 1 Temmuz 2024'e kadar anayasal düzene hızlı dönüş için üzerinde anlaştıkları takvime titizlikle uyulması çağrısı yapıldı.

ABD de ülkede yaşananlardan "derin endişe duyduğunu" açıkladı.

ABD Dışişleri sözcüsü "Tüm taraflara itidal ve soğukkanlılık çağrısı yapıyoruz" dedi.

(DIŞ HABERLER)