'Bütün Türkler küçük Erdoğanlar değil'

'Bütün Türkler küçük Erdoğanlar değil'
Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, ‘Türk halkı ve hükümeti arasında büyük bir fark' olduğunu belirtti. İdamın AB'nin kırmızı...

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, ‘Türk halkı ve hükümeti arasında büyük bir fark' olduğunu belirtti. İdamın AB'nin kırmızı çizgisi olduğunu söyleyen Juncker, geri kabul anlaşması için de ‘AB şantaja açık değil' dedi.

DÜNYA- Juncker, Avrupa'da yaşayan Türkleri Avrupa'nın bir parçası olarak niteledi ve "Avrupa'da yaşayan milyonlarca Türkler bir sorunumuz yok. Onlar iyi uyum sağladılar ve refahımıza katkı sunuyorlar. Türk halkıyla hükümeti arasında büyük bir fark var" dedi. Türkiye AB arasındaki mülteci anlaşmasını da savunan Juncker, "Türkiye bu sözleşmeyi feshedemez. Ben bu tür tehditlere alışığım" diye konuştu.

TÜRKİYE SÖZLEŞMEYİ FESHEDEMEZ

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Bild am Sonntag gazetesine verdiği mülakatta "Erdoğan bir çok defalar tehdit etmesine rağmen Türkiye bu anlaşmayı iptal etmeyecektir. Ben bu tehditleri aştım" şeklinde konuştu.

Juncker Türkiye'nin sahillerinin "kaçakçılık çeteleri ve haydutlar tarafından" kontrol altına alınmasının Türkiye'nin çıkarına olmayacağını belirtti.16 Nisan referandumu ile ilgili Türk bakanların bazı Avrupa ülkelerinde yapacakları etkinliklerinin iptal edilmesi nedeniyle son dönemde Türkiye ile Almanya ve Hollanda arasında yaşanan kriz sonrası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanlardan göçmen anlaşmasından Türkiye'nin tek taraflı vazgeçebileceği yönünde açıklamalar gelmişti.

JUNCKER: SÜRECİN BİTMESİNİN SEBEBİ BİZ OLMAYACAĞIZ

Türkiye ile AB arasında geçen yıl imzalanan göçmen geri kabul anlaşması uyarınca Türkiye, Yunan adalarına yasadışı yollarla geçen göçmenleri geri almayı kabul etmiş, Türkiye'ye iade edilen her bir Suriyeli karşılığında da, Türkiye'deki mülteci kamplarından bir Suriyelinin Avrupa'ya gönderilmesi üzerinde anlaşılmıştı.Juncker Bild am Sonntag gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye'nin AB üyelik müzekere sürecinin sonlandırılmasına da karşı çıktı. "Zaten olmayan müzakereler dondurularak hınç almak mantıklı değil" dedi. Juncker Türkiye'nin AB üyeliğinin de üye ülkelerin isteksizliğinden değil, "Türklerin AB standardlarını hayata geçirme konusundaki isteksizliğinden" başarısız olacağını söyledi. Juncker Türkiye'de idam cezasının geri getirilmesinin AB'ye üyelik müzakerelerinin sona erdirilmesiyle eşanlamlı olacağını belirtti.AB Komisyonu Başkanı ayrıca Avrupa'da yaşan milyonlarca Türkün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı olmadığını söyledi. Juncker "Bütün Türkler küçük Erdoğanlar değil" ifadelerini kullanarak, Türk halkı ve hükümeti arasında "büyük bir fark" olduğunu belirtti.

İDAM CEZASI

AB Komisyonu Başkanı Juncker, AB'nin Türkiye'ye kırmızı çizgisinin idam cezasının yeniden getirilmesi olacağını söyledi ve ‘Eğer Türkiye'de idam cezası yeniden getirilirse, bu, üyelik müzakerelerinin kesilmesi anlamına gelir' diye konuştu.

AB Komisyon Başkanı Juncker, "Türkiye ile üyelik ilişkilerinin durdurulması ya da dondurulması gerekir mi?" sorusuna şu karşılığı verdi:

"Bu sahte bir tartışma. Şu anda zaten olmayan bir görüşmenin durdurulmasının bir anamı yok. Ancak şu bir gerçek; Türk hükumetinin getirmeye çalıştığı anayasa değişikliğindeki retorik, Avrupa konserine tiz bir ses etkisi yapıyor. Ben armoni tutkunu birisi olduğum için, böyle tiz dil vuruşlarını sevmiyorum. Türkiye’nin üyeliği AB ülkelerinin istememesinden değil, Türklerin AB standartlarını getirme konusundaki isteksizliğinden gerçekleşmeyebilir."

AB ŞANTAJA AÇIK DEĞİL

Türkiye ile yapılan geri kabul anlaşmasının Avrupa’yı şantaja açık hale getirdiği yönündeki eleştirileri reddeden Juncker, "AB, şantaja açık değil. Türkiye bu anlaşmayı iptal etmeyecektir, Erdoğan birçok kez tehdit etmiş olsa da. Ben bu tehditlerle büyüdüm" şeklinde konuştu.

Avrupa’da yaşayan milyonlarca Türk ile hiçbir sorunlarının olmadığını da kaydeden Juncker, Türklerin AB’ye uyum sağladığını ve yaşadıkları ülkelerin ekonomilerine önemli katkı sunduklarını da söyledi.

Öne Çıkanlar