Çavuşoğlu: İsveç’in NATO üyeliğine şu an evet dememiz mümkün değil

Çavuşoğlu: İsveç’in NATO üyeliğine şu an evet dememiz mümkün değil
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye'nin, Kuran yakılması ve Erdoğan karşıtı eylemlerinin ardından İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği taleplerini ayrı değerlendirme önerisi sürüyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Şu an İsveç’in NATO üyeliğine evet dememiz mümkün değil" dedi.

Artı Gerçek - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ile Finlandiya'nın NATO üyeliklerine Türkiye'nin dışında onay vermeyen tek NATO ülkesi Macaristan'ın başkenti Budapeşte'yi ziyaret etti. Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijarto ile bir araya gelen Çavuşoğlu, İsveç ile Finlandiya'nın üyelik başvurularını ayrı değerlendirme önerisini yineledi.

Szijarto ile ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin “İsveç yükümlülüğünü yerine getirirse oturur konuşuruz. Ama şu an İsveç’in NATO üyeliğine evet dememiz mümkün değil" dedi.

'BİZZAT CUMHURBAŞKANIMIZ SÖYLEDİ'

NATO’nun Finlandiya ve İsveç’in üyelik sürecini birlikte götürmek istediğine dikkat çekerek “Eğer üyelik süreci ile ilgili bir karar verilirse Finlandiya'ya daha pozitif bakacağımızı bizzat Cumhurbaşkanımız söyledi” diye konuştu.

Çavuşoğlu ayrıca “Üçüncü toplantıyı iptal ettik. Brüksel’de olacaktı. NATO’da gördün. Süreç şeffaf olsun. Bu konuda en üst düzeyde de kayda geçiriyoruz” diyerek “Aynı yasalar İsveç'te de var Finlandiya'da da var. Finlandiya diyor ki ben izin vermem, bu nefret suçudur. Dolayısıyla 'İfade özgürlüğü' anlayışı bizi ancak kaosa götürür" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, pazar günü yaptığı bir konuşmada İsveç ile Finlandiya'nın Türkiye ile yürüttüğü NATO üyeliği müzakerelerinin birbirinden ayrılabileceğini ima ederek "Finlandiya'yla ilgili farklı mesajı verdiğimiz zaman İsveç şok olacak" demişti. Çavuşoğlu da bu sözlerin ardından dün, "Sorunlu ülke ile daha az sorunlu ülke arasında ayrım yapmak adaletli olacak" ifadelerini kullanmıştı.

Finlandiya ise bu yöntemi reddetmişti. Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto "En büyük arzumuz hala İsveç ile birlikte NATO'ya katılmak" demişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar