Çin'den Ukrayna'daki referandumlarla ilgili çağrı: Toprak bütünlüğüne saygı gösterilmeli

Çin'den Ukrayna'daki referandumlarla ilgili çağrı: Toprak bütünlüğüne saygı gösterilmeli
Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Eylül 2022 09:54
A+ A-
Rusya’nın Ukrayna’da işgal ettiği bölgelerde yapılan referanduma karşı tutumlarını açıklayan BM Büyükelçisi Zhang Jun, Moskova’ya toprak bütünlüğüne saygı gösterme mesajı verdi.

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Zhang Jun, Rusya’nın işgal ettiği Ukrayna kentlerinde yaptığı referandumlara tepki göstererek tüm ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi çağrısında bulundu.

Euronews’in aktardığı habere göre Çin'in BM Büyükelçisi Ukrayna'daki referandumların sonuçlarının belli olmasının ardından dün bir açıklama yaptı. Referandum sonuçlarıyla ilgili Güvenlik Konseyi ülkelerine hitaben konuşan Büyükelçi Jun, "Çin Ukrayna'daki son gelişmeleri not etmiştir ve tutumumuz açık ve sabittir; yani tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmelidir" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Tokyo'da önceki gün yaptığı açıklamada "Kırım'ın ilhakını tanımadığımız gibi bunu da tanımayacağız" diyerek referandum sonuçlarını tanımayacaklarını ilan etmişti.

Referandum sonucunda Rusya'nın söz konusu bölgeleri ilhak etmesi beklenirken Rus yetkililer, referandumun ardından Rus toprağı olarak kabul edilecek bölgelerin savunması için stratejik silahları da kullanabileceklerini ifade ediyor.

 

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar