Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen saldırıya uğradı

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen saldırıya uğradı
Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, başkent Kopenhag'da saldırıya uğradı. Kadın lidere darbe indiren saldırgan yakalanırken, AB'den kınama yağdı.

Artı Gerçek - Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, başkent Kopenhag'ın Kultorvet Meydanı'nda saldırıya uğradı. Saldırı bir erkeğin başbakana doğru yürüyüp ona vurmasıyla gerçekleşti. Saldırgan hemen yakalandı, ancak saldırının gerisindeki neden hakkında henüz açıklama yapılmadı.

Görgü tanıkları, saldırıyı şöyle anlattı: "Bir erkek ters yönden geldi ve Frederiksen'i omzundan sert şekilde iterek yana devrilmesine neden oldu. Güçlü bir darbe olmasına rağmen başbakan yere düşmedi ve iyileşmek için yakındaki bir kafeye oturdu."

46 yaşındaki Danimarka Başbakanı'nın saldırı nedeniyle şoke olduğu belirtildi.

Slovakya'nın Ukrayna şüphecisi Başbakanı Robert Fico'nun silahlı saldırıda ağır yaralanmasından yaklaşık bir ay sonra gerçekleşen olay, Danimarka'nın Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oy kullanmasına iki gün kala meydana geldi.

Ukrayna destekçisi Frederiksen, saldırı öncesinde partisi Sosyal Demokratların baş adayı Christel Schaldemose ile birlikte seçim etkinliğine katılmıştı. Danimarka'daki koalisyon hükümetinin en büyük partisi olan Sosyal Demokratlar, anketlerde hâlâ önde, ama son aylarda önemli ölçüde destek kaybetti.

ÇEVRE BAKANI: HEPİMİZ SARSILDIK

Danimarka Çevre Bakanı Magnus Heunicke, "Mette Frederiksen Kopenhag'daki Kultorvet'te bir adam tarafından saldırıya uğradı ve dövüldü. Mette doğal olarak saldırı karşısında şoke oldu. Bunun ona yakın olan hepimizi sarstığını söylemeliyim" paylaşımını yaptı.

MUHALEFET DE KINADI

Göçmen karşıtı sağcı parti Danimarka Demokratları'ndan Peter Skaarup, "Siyaset konusunda aynı fikirde olmayabilirsiniz ancak şiddet kesinlikle kabul edilemez ve öyle kalacaktır. Ne olursa olsun, başbakanın seçim kampanyasını şiddetli saldırılara maruz kalmadan yürütmesine izin verilmesi gerekir" mesajını paylaştı.

'AVRUPA'DA İNANDIĞIMIZ HER ŞEYE AYKIRI'

Avrupa Birliği (AB) yetkilileri, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen'e saldırıyı kınadı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Frederiksen'e yönelik saldırı karşısında öfkeli olduğunu belirterek, "Bu korkakça saldırıyı şiddetle kınıyorum. Tüm düşüncelerim siz ve ailenizle birlikte sevgili Mette. Umarım bu korkunç saldırıyı en kısa zamanda atlatırsınız" mesajını paylaştı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, saldırı karşısında "şoke olduğunu" kaydederek, "Avrupa'da inandığımız ve uğruna mücadele ettiğimiz her şeye aykırı bu alçakça eylemi kınıyorum. Sana güç ve cesaret diliyorum, her ikisine de fazlasıyla sahip olduğunu biliyorum" paylaşımını yaptı.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, saldırının "dehşet verici" olduğunu belirterek, "Şiddetin siyasette yeri yoktur. Güçlü kal, Mette!" dedi. (HABER MERKEZİ, DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar