Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde etnik şiddet: Göçmen kampındaki en az 46 sivil pala ve ateşli silahlarla öldürüldü

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde etnik şiddet: Göçmen kampındaki en az 46 sivil pala ve ateşli silahlarla öldürüldü
Yayınlanma:
A+ A-
Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde devam eden etnik çatışmalar nedeniyle yerinden edilen sivillerin konakladığı bir kampa saldırı düzenlendi. Kongo'nun Kalkınması Kooperatifi (CODECO) milislerinin saldırısında en az 46 sivil öldürüldü. Diğerleri de yakıldı.

Artı Gerçek - Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Ituri eyaletinde yerinden edilmiş göçmenlerin kaldığı bir kampa düzenlenen saldırıda 46 sivil öldü. Yetkililer, ülkenin doğusundaki Lala göçmen kampındaki saldırıdan Kongo'nun Kalkınması Kooperatifi (CODECO) milislerinin sorumlu olduğunu duyurdu. Kamp, Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nde görevli askerlerin konuşlandığı askeri üsse yalnızca beş kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Bahema Badjere bölge şefi Jean Richard Lenga, milislerin kampın ortasında 46 kişiyi pala ve ateşli silahlarla katlettiğini, diğerlerini de evlerinde yaktığını söyledi. Lenga, "Şu anda bütün köy yas tutuyor, çok üzücü" dedi. Bölge Şefi, cesetlerin aranmasına devam edildiğini de ekledi. Sivil haklar grubu başkanı Charite Banza da olayı doğrulayarak, cesetlerin toplu mezara gömüleceğini söyledi.

CODECO milisleri cumartesi günü geç saatlerde Ituri eyaletinin Mahagi bölgesindeki bir ordu mevziine saldırı düzenlemişi ve olayda yedi sivil ölmüştü. Hema ve Lendu toplulukları arasındaki çatışma 10 yıllık ateşkesin ardından 2017'de yeniden alevlenmişti. Binlerce kişinin öldüğü çatışmalar sebebiyle 1,5 milyondan fazla insan evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin doğusu çoğu 1990'lar ve 2000'lerdeki bölgesel savaşlardan kalan düzinelerce silahlı grup arasındaki çatışmalara sahne oluyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar