Dışişleri Bakanı Fidan: Gazze'ye havadan yardım atma talebimizi reddeden İsrail'e yönelik yeni tedbirler almayı kararlaştırdık

Dışişleri Bakanı Fidan: Gazze'ye havadan yardım atma talebimizi reddeden İsrail'e yönelik yeni tedbirler almayı kararlaştırdık
Türkiye'de İsrail'le ticarete yönelik protestoların tırmandığı dönemde Dışişleri Bakanı'ndan açıklama geldi: 'Türkiye'nin Gazze'ye havadan insani yardım atma talebini reddeden İsrail'e karşı yeni tedbirler alacağız.'

Artı Gerçek - Türkiye'de AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetimine İsrail'le ticaret protestolarının arttığı dönemde, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'dan "İsrail'e yönelik tedbir kararları alındı" açıklaması geldi.

AKP ve MHP'den isimlerin başını çektiği söylenen İsrail'le artan ticarete yönelik yerel seçim sandığına da yansıyan tepki ve protestoların ışığında, Hakan Fidan, Dışişleri Bakanlığı'nda basın mensuplarına İsrail'in Gazze'ye devam eden saldırıları ve Türkiye'nin Gazze'ye insani yardımları hakkında açıklama yaptı.

'UAD, BMGK'YE RAĞMEN'

Gazze'de 7. ayına giren dramın ramazanın son günlerinde de devam ettiğini belirten Fidan, Türkiye dahil bölge ülkelerinin değil de Güney Afrika Cumhuriyeti'nin açması bakımından da dikkat çeken Uluslararası Adalet Divanı'ndaki İsrail'e soykırım davasında ara karar verildiğini, BM Güvenlik Konseyi'nin bile İsrail'in ateşkes ilan etmesi için karar aldığını anımsattı.

'ERDOĞAN LİDERLİĞİNDE EN DOĞRU VE CESUR TAVRI TAKINDIK'

Dışişleri Bakanı, "Türkiye'nin olayların başladığı ilk günden itibaren yaşananlara tepkisiz kalmadığını, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde en doğru ve cesur tavrı takındıklarını, Filistinli kardeşlerinin yanında olduklarını, uluslararası toplumun ve İslam ülkelerinin de İsrail'e karşı ortak bir tutum alması için çaba harcadıklarını, bu konuda da başarılı olduklarını" sıraladı.

'TÜRKİYE, GAZZE'YE EN ÇOK YARDIM GÖNDEREN 2. ÜLKE'

"Bugün tüm dünya, İsrail makamlarının adalet önünde hesap vereceği günü iple çekiyor. Tarihte ilk kez İsrail'i herkes kınıyor, işlediği suçları herkes lanetliyor" diye devam eden Fidan, Gazze'ye insani yardım ulaştırmak için yoğun çaba gösterdiklerini, Türkiye'nin deniz ve hava yoluyla Gazze'ye ulaştırmak üzere Mısır'a ilettiği yardımların 42 bin tonu geçtiğini, bugün itibarıyla Türkiye'nin Gazze'ye en çok yardım gönderen ilk 2 ülkeden biri olduğunu, 9. yardım gemisinin yolda olduğunu anlattı.

'İSRAİL, HAVADAN YARDIMA KATILMA TALEBİMİZİ REDDETTİ'

Bir süredir Ürdün üzerinden insani yardımların paraşütlerle Gazze'ye ulaştırıldığını hatırlatan Fidan, Türk Hava Kuvvetleri'ne ait kargo uçaklarıyla bu insani yardım operasyonuna dahil olma talebi ilettiklerini, Ürdün makamlarınca olumlu karşılanan talebin İsrail tarafından reddedildiğini bugün öğrendiklerini aktardı.

'BU DURUM KARŞISINDA BİZ DE...'

Dışişleri Bakanı, "İsrail'in açlıkla boğuşan Gazzelilere havadan yardım ulaştırma girişimimizi engellemesinin hiçbir bahanesi olamaz. Bu durum karşısında biz de İsrail'e yönelik bir dizi yeni tedbir almayı kararlaştırdık" dedi.

'CUMHURBAŞKANI ONAYLADI, İLGİLİ KURUMLAR AÇIKLAYACAK'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayladığını söylediği bu tedbirlerin ne olduğunu belirtmeyen Fidan, "gecikmeksizin adım adım hayata geçirileceği ve ilgili kurumlarca kamuoyuyla paylaşılacağını" dile getirdi.

Dışişleri Bakanı, "İsrail, ateşkes ilan edene kadar ve insani yardımların Gazze'ye kesintisiz biçimde ulaşmasına izin verene kadar bu tedbirlerimiz devam edecektir" dedi. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar