Duhok’ta helikopterin düştüğü bölgede iki cenaze daha bulundu

Duhok’ta helikopterin düştüğü bölgede iki cenaze daha bulundu
Yayınlanma:
A+ A-
Duhok'ta düşen 'gizemli' helikopterin enkazının yakınlarında iki kişinin daha cenazesinin bulunduğu açıklandı. Erbil yönetimi, SDG'nin "Düşen helikopter sayısı iki, dokuz savaşçımız öldü" açıklaması yaptığı olayla ilgili ABD ve Bağdat'a çağrı yaptı.

Artı Gerçek - Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Duhok kentinde çarşamba akşamı meydana gelen helikopter kazasının ardından iki kişinin daha cenazesi bulundu. Kazanın meydana geldiği noktada yapılan arama çalışmalarında bulunan cenazeler Duhok Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı.

Rudaw'ın aktardığına göre, cenazeler helikopter enkazının biraz daha uzağında bulundu. Olay hakkında soruşturma sürüyor. Olayın ardından bölgede üçü kadın yedi kişinin cenazesi bulunmuştu.

Duhok'taki helikopter kazası çarşamba akşamı Amedi ilçesi Çemankê nahiyesi kırsalında, 20.40 civarında meydana gelmişti. TSK, sosyal medyada yayılan iddiaların ardından AS350 Eurocopter tipi helikopterin Türkiye'ye ait olmadığını açıklamıştı. ABD'li kaynaklar da helikopterin kendilerine ait olduğu iddiasını yalanlamıştı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nden "ilk bulgulara göre ölenlerden bazılarının PKK üyesi olduğu" açıklaması gelse de, PKK de Amerikan ajansı Associated Press'in (AP) sorusuna yanıtında, kendilerinin "helikopter sahibi olmadıklarını ve aracın ABD liderliğindeki koalisyona ait olup YPG üyelerini taşıyor olabileceği" yorumunu yapmıştı.

SDG 'SÜLEYMANİYE'YE GİDİYORLARDI' DEDİ

Bu gelişmelerin ardından helikopterin Kürdistan Yurtseverler Birliği'ne (KYB) ait olduğu iddia edildi. Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ise cuma günü yaptığı açıklamada düşen helikopter sayısının iki olduğunu duyurdu. Açıklamada göre, Duhok'ta düşen helikopterlerde dokuz SDG mensubu öldüğü belirtildi.

SDG açıklamasında, helikopterlerin "eğitim ve güç değişimi" için KYB'nin kontrolündeki Süleymaniye kentine gitmekte olduğu bilgisinin verilmesi dikkat çekti. Açıklamada, "IŞİD hücreleriyle mücadele kapsamında bir grubun, güvenlik uzmanlığı alışverişinde bulunmak üzere" Süleymaniye'ye 15 Mart akşamı (çarşamba) hareket ettiği, helikopterlerin kötü hava koşulları nedeniyle düştüğü belirtildi.

'ERBİL'İN HABERİ YOKTU'

IKBY Başbakanı Mesrur Barzani, helikopterin KYB bünyesindeki bir grup tarafından satın alındığını söylemişti. Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi de, helikopterin resmi makamlarının haberi olmaksızın uçuş yaptığını açıklamıştı. “Helikopterler, Kürdistan Bölgesi'nin resmi kurumlarına haber vermeden Rojava ile Süleymaniye arasında uçtu” denilen açıklamada “Eldeki bilgiler, Süleymaniye’deki bir tarafın gizli ve gayriresmi bir şekilde SDG ile PKK ilişkilerinde aracılık yaptığını ve onlara birçok farklı şekilde yardım ettiğini ortaya koyuyor” denildi.

“Bu hukuksuz eylemin sorumluluğunu kim üstlenecek?” denilen açıklamada, Uluslararası IŞİD'le mücadele koalisyonuna ve Irak Federal Hükümeti’ne bu helikopterlerin bölgede hangi lisansla uçtuğunu açıklamaları için çağrı yapıldı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar