Dünyanın en uzun treni İsviçre Alplerinde sefer yaptı

Dünyanın en uzun treni İsviçre Alplerinde sefer yaptı
Yayınlanma:
A+ A-
Dünyanın en uzun treni, İsviçre'nin turistik demiryolu rotası Albula-Bernina'da boy gösterdi. 1.9 kilometre uzunluğundaki tren 100 vagondan oluşuyor ve yedi makinist tarafından idare ediliyor.

Artı Gerçek - İsviçre'de Rhaetian isimli bir demiryolu firmasının ülkede ilk demiryolu inşasının 175'inci yıldönümü sebebiyle gerçekleştirdiği "en uzun tren" rekor denemesi başarılı oldu. 4 bin 550 koltuklu olan ve 100 vagondan oluşan 1.9 kilometre uzunluğundaki tren, ancak yedi makinistle idare edilebiliyor.

Şirketin CEO'su Dr Renato Fasciati rekorla ilgili yaptığı açıklamada, Covid-19 pandemisi döneminde şirket cirosunun yüzde 30'unun erimesi sebebiyle İsviçre'nin turistik zenginliklerine dikkat çekerek müşterilerinin ilgisini artırmak istediklerini söyledi.

ESKİ REKOR 1732.9 METREYDİ

Dünyanın en uzun treni, manzarasıyla turistlerin ilgi odağı olan Alp Dağlarının eteklerinde inşa edilen Albula-Bernina güzergâhında yaptığı seferle 1732.9 metrelik eski rekoru kırmış oldu.

Bir saatten biraz uzun süren seferin yapıldığı Albula-Bernina rotası 2008'de Birleşmiş Milletler Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Dünya Mirası listesine dahil edilmişti. Turistik demir yolu, 22 tünel ve 48 köprüden oluşuyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar