Ekvador'da enerji krizi: 18 milyon kişi elektriksiz kaldı

Ekvador'da enerji krizi: 18 milyon kişi elektriksiz kaldı
Hidroelektrik santrallerindeki üretimin kuraklık nedeniyle azaldığı ve enerji konusunda büyük ölçüde komşusu Kolombiya'ya bağımlı olan Ekvador'da ülke çapında kesintisi yaşandı. 18 milyonluk ülke nüfusu birkaç saat elektriksiz kaldı.

Artı Gerçek - Kuraklık nedeniyle hidroelektrik santrallerinde üretimin düştüğü, hafta sonunda da yoğun yağış sonucu üç santrali devre dışı bırakan Ekvador'da, ülke çapında kesintisi yaşandı. Bayındırlık Bakanı ve Enerji Bakanı vekili Roberto Luque, 18 milyonluk ülke nüfusunun tamamının birkaç saatliğine karanlıkta kaldığını açıkladı.

Öğleden sonra yaşanan kesinti sırasında başkent Quito'da metro sistemi dururken, trafik ışıkları da çalışamaz hale geldi. Kesinti sırasında çok sayıda hastane de elektriksiz kaldı.

Bakan Luque, elektriklerin yeniden verilebilmesi sonrasında yaptığı açıklamada, kesintiden "elektrik sistemlerine yeterli yatırım yapılmamasının" sorumlu olduğunu söyledi. X hesabından açıklama yapan Luque, Ekvador'un bir enerji krizi ile karşı karşıya bulunduğunu belirtirken, "Bu sistemlere yatırım yapmayı yıllar önce bıraktık ve şimdi bunun sonuçlarını yaşıyoruz" dedi.

Quito Belediye Başkanı Pabel Muñoz da, son kesintinin ciddi olduğunu "çünkü kendi ayrı sistemi bulunan metroya bile elektrik verilemediğini" söyledi.

Yerel medyaya göre, kesinti sırasında bazı bölgelere içme suyu da verilemedi. Birçok esnaf iş kaybına uğramaktan, birçok Ekvadorlu da önceden uyarı yapılmamasından şikayet etti.

Ekvador'da yaşanan kuraklık nedeniyle hükümet nisan ayında çok sayıda büyük şehirde saatler süren planlı kesintiler yapmak zorunda kalmıştı. Devlet Başkanı Daniel Noboa bu tarihte, bir "enerji acil durumu" ilan etmişti.

Ekvador'da kuraklık nedeniyle hidroelektrik üretiminin düştüğü bilinirken, hafta sonunda 17 kişinin öldüğü bir toprak kaymasına da yol açan yoğun yağış sonrası üç santral devre dışı bırakılmıştı.

Ekvador, enerji konusunda büyük ölçüde komşusu Kolombiya'ya bağımlı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar