Elon Musk ve yapay zeka geliştiricileri açık mektup yayınladı: GPT-4'den daha güçlü sistemler geliştirmeye 6 ay ara verin

Elon Musk ve yapay zeka geliştiricileri açık mektup yayınladı:  GPT-4'den daha güçlü sistemler geliştirmeye 6 ay ara verin
Aralarında Elon Musk'ın da bulunduğu binden fazla yapay zeka araştırmacısı ve sektör temsilcisi açık mektup yayınladı. Yapay zekanın olası risklerinin vurgulandığı mektupta GPT-4'den daha güçlü sistemler geliştirmeye 6 ay ara verilmesi istendi.

Artı Gerçek - Elon Musk, binden fazla yapay zeka uzmanı ve sektör yöneticisi ile birlikte topluma ve insanlığa yönelik potansiyel risklere atıfta bulunan açık bir mektup yayınladı. Mektupta, OpenAI'ın yeni piyasaya sürülen GPT-4'ünden daha güçlü sistemler geliştirmeye altı aylık bir ara verilmesi çağrısında bulunuldu.

'ORTAK GÜVENLİK PROTOKOLLERİ YERLEŞİNCEYE KADAR ARA VERİLMELİ'

Elon Musk'ın danışmanlık yaptığı Future of Life Enstitüsü tarafından yayınlanan ve Musk da dahil olmak üzere binden fazla kişi tarafından imzalanan mektupta, bu tür tasarımlar için ortak güvenlik protokolleri bağımsız uzmanlar tarafından geliştirilene, uygulanana ve denetlenene kadar yapay zeka geliştirmeye ara verilmesi talep edildi. Mektupta, "Güçlü yapay zeka sistemleri, yalnızca etkilerinin olumlu olacağından ve risklerinin yönetilebilir olacağından emin olduğumuzda geliştirilmelidir" tespiti yapıldı.

'UYGARLIĞIMIZIN KONTROLÜNÜ KAYBETME RİSKİNİ ALMALI MIYIZ?'

İnsanla rekabet edebilen yapay zeka sistemlerinin toplum ve uygarlığa yönelik potansiyel risklerin detaylandırıldığı metinde politika yapıcılarla ortak çalışmanın önemine vurgu yapıldı. Yapay zekanın 'vaftiz babalarından biri' olarak bilinen Yoshua Bengio'nun da imzacıları arasında bulunduğu mektuba, Google'ın çatı şirketi Alphabet'in sahibi olduğu DeepMind'da görevli araştırmacılar ve yine yapay zeka alanında öncü isimlerden biri olan Stuart Russel'ın ve Apple'ın kurucularından Steve Wozniak'ın da aralarında bulunduğu binden fazla isim imzaladı. Mektupta, 'Uygarlığımızın kontrolünü kaybetme riskini almalı mıyız?" diye soruldu.

'DURMAYA DEĞİL ŞEFFAFLIĞA İHTİYAÇ VAR'

İsveç'teki Umeå Üniversitesi'nde yapay zeka araştırmacısı ve doçent olan Johanna Björklund ise "Bu tür girişimlerin heyecan uyandırmak için olduğunu" savundu. Björklund, insanları endişelendirmeye ve araştırmaları duraksatmak için el frenini çekmeye gerek olduğunu düşünmüyorum" dedi. Yapay zeka uzmanı, "Çalışmaları yavaşlatmak yerine bu alanda çalışan araştırmacıların daha şeffaf olması için düzenlemeler yapılması gerektiğini" söyledi.

OPEN AI BİR DİZİ FİRMAYLA ORTAKLIK ANLAŞMASI İMZALADIĞINI DUYURMUŞTU

Geçen yıl piyasaya sürülmesinden bu yana, ChatGPT, rakiplerini benzer modeller üzerindeki çalışmalarını hızlandırmaya ve şirketleri üretken yapay zeka modellerini ürünlerine entegre etmeye teşvik etmişti. Son olarak geçen hafta, OpenAI, ChatGPT kullanıcılarının yemek sipariş edebilmeleri veya uçuş rezervasyonu yapabilmeleri için bir dizi uygulama ve şirketle ortaklık kurduğunu duyurmuştu. Instacart aracılığıyla yiyecek siparişi vermesine veya Expedia aracılığıyla uçuş rezervasyonu yapmasına olanak tanıyan, hizmetlerini chatbot'una oluşturmak için yaklaşık bir düzine şirketle ortaklık kurduğunu duyurdu. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar