ENKS, Cenevre toplantılarından çekildi

ENKS, Cenevre toplantılarından çekildi
Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar destekli Suriye muhalifleri arasında Suriye Barış Görüşmeleri’ne katılan ENKS heyeti, Cenevre’deki çalışmalarını...

Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar destekli Suriye muhalifleri arasında Suriye Barış Görüşmeleri’ne katılan ENKS heyeti, Cenevre’deki çalışmalarını dondurduklarını açıkladı.

DÜNYA – Cenevre’de düzenlenen Suriye barış Görüşmeleri’ne Suriye Ulusal Koalisyonu’nun alt grubu olarak katılan Suriye Kürtleri Ulusal Konseyi (ENKS) delegasyonu, Cenevre toplantılarındaki çalışmalarını dondurduklarını açıkladı.

ENKS delegasyonunun komisyonlara sunduğu projelerin kendilerinin de bileşeni oldukları Suriye muhalif grupları tarafından gündeme alınmaması üzerine ENKS’lilerin çalışmaları dondurdukları ve toplantıları boykot ettikleri belirtildi.

ENKS delegasyonunun, Suriye Barış Görüşmeleri Yüksek Komitesi’ne sunmak üzere hazırladığı projenin başkanlığını BM Özel temsilcisi Stefan de Mistura’nın yaptığı üst heyete sunulmasının bileşeni oldukları Suriye muhalifleri tarafından engellenmesi üzerine bu kararı aldıkları bildirildi.

Cenevre’deki toplantılarda ENKS delegasyonunun toplantıları boykot ederek çalışmaları dondurduklarını belirtmesinden sonra heyette yer alan Fuat Aliko, Abdülhakim Beşar, Hewas Egid ve Rêzan Osman’ın toplantılara katılmamakla birlikte Cenevre’den ayrılıp ayrılmadıkları bilinmiyor.

Öne Çıkanlar