Nahçıvan'da Aliyev ile görüşen Erdoğan: Azerbaycan'ın Karabağ'daki zaferi bölgesel istikrar için şans

Nahçıvan'da Aliyev ile görüşen Erdoğan: Azerbaycan'ın Karabağ'daki zaferi bölgesel istikrar için şans
Nahçıvan'ı ziyaret eden Erdoğan, Azerbaycan'ın Karabağ'da kontrolünü tesis eden operasyonunu "bölgede normalleşme için bir fırsat penceresi" diye niteledi. Erdoğan Ermenistan'ın da "uzatılan barış elini tutması" gerektiğini söyledi.

Artı Gerçek - Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'daki Ermenilere 19 Eylül'de askeri operasyon başlatarak bölgedeki silahlı güçleri ateşkese zorlaması ve binlerce sivilin Dağlık Karabağ'dan kaçarak Ermenistan'a sığınmasına yol açtığı kritik bir dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in daveti üzerine Azerbaycan'a bağlı özerk bölge Nahçıvan'a giderek Azerbaycan lideriyle ile baş başa görüşme gerçekleştirdi. Anadolu Ajansı, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Meclisi'nde gerçekleşen ve yaklaşık 1 saat süren görüşmede iki liderin, Türkiye-Azerbaycan ikili ilişkileri, Dağlık Karabağ'daki son gelişmeler başta olmak üzere güncel, bölgesel ve küresel meselelerin ele aldığını duyurdu.

aa-20230925-32237982-32237980-cumhurbaskani-erdogan-ile-aliyev-igdirnahcivan-dogal-gaz-boru-hattinin-temelini-atti.jpg

ÜÇ ANLAŞMA İMZALANDI

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Nahçıvan'dan Iğdır iline uzanacak bir doğalgaz boru hattının temel atma törenine katıldı. İki lider "Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti Arasında Kars-Nahçıvan Demiryolu Projesi'ne İlişkin Niyet Protokolü"nü imzaladı. İmzaların atılmasının ardından Erdoğan ve Aliyev imza protokollerini birbirlerine vererek tokalaştı. Erdoğan, Iğdır-Nahçıvan Doğalgaz Hattı ile ilgili olarak "Azerbaycan'la enerji alanındaki ortaklığımızı derinleştireceği gibi Avrupa'nın enerji arz güvenliğine de katkı sağlayacaktır" dedi.

İki ülke arasında "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyeti’nin Kahramanmaraş İlinde Konut Binaları, İlkokul, Anaokulu, Kültür Merkezi İnşaatına İlişkin İşbirliği Anlaşması" ile elektrik enerjisiyle ilgili mevcut işbirliğinin devamını içeren metin de imzalandı.

ALİYEV: İLİŞKİLER EN YÜKSEK DÜZEYDE

Görüşmenin ardından Aliyev ile Erdoğan ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan'ın Azerbaycan'ın çıkarlarını BM Genel Kurulu'ndaki konuşmasında savunmasına teşekkür ederek "Türkiye ile birbirimize destek vererek biz bölgesel konuları da doğru istikamete yöneltiyoruz. Bölgede barış ve istikrar olsun, savaş olmasın istiyoruz" dedi. "Ticaret hacmimiz 6 milyar dolardan fazladır. Bu yıl yüzde 40 arttı. 15 milyar dolar hedeflemiştik. Yakın gelecekte buna da ulaşacağız" diyen Aliyev, "Şuşa Beyannamesi ilişkilerimizi yeni seviyeye yükseltti. Bugün ilişkilerimiz en yüksek düzeydedir. İlişkilerimizin tüm alanlarda en faal dönemini yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

'ZANGEZUR KORİDORU' İMASI

Aliyev'in konuşmasından en dikkat çekici kısım Türkiye ile Azerbaycan arasında, bu fikre karşı çıkan Ermenistan üzerinden bir kara koridoru (Zengezur Koridoru veya Nahçıvan Koridoru) oluşturulması olasılığını ima etmesi oldu. Aliyev 2021 yılında, yakın müttefikleri Türkiye ve Azerbaycan arasında bitişik bir kara köprüsü oluşturacak ve Ermenistan'ı İran ile kara sınırından mahrum bırakacak bu bir koridoru "Ermenistan istese de istemese de" oluşturmakla tehdit etmişti. Ortak basın toplantısında Aliyev, Sovyet dönemi yetkililerinin Azerbaycan Sovyet cumhuriyetine ait olması gerektiğini söylediği toprakların bir kısmını Ermenistan Sovyet cumhuriyetine ait topraklar olarak kabul etmesinden yakındı ve "Azerbaycan'ın ana kısmı ile Nahçıvan arasındaki kara bağlantısı böylece kesilmiş oldu" dedi.

Aliyev "2005'te İran'la imzalanan anlaşmayla mübadele yoluyla İran'dan Nahçıvan'a gaz verilmesi sağlandı. Iğdır-Nahçıvan doğal gaz hattı ise Nahçıvan'a gaz verilmesini sağlayacak ikinci hat olacaktır. Üç günden sonra Nahçıvan'da Türkiye-Azerbaycan 3. Enerji Forumu yapılacak. Nahçıvan'ın gazı ve petrolü olmasa da güneşi var. Nahçıvan'da güneş elektrik santrallerinin inşası istikametinde büyük planlarımız var. Bu gerçekleşirse Nahçıvan yeşil enerji bölgesine dönüşecek. Burada hem güneş, hem rüzgar hem de su elektrik santrallerinin inşası için büyük potansiyel var. Gelecekte Nahçıvan'dan Türkiye'ye en az 1000 megavat yeşil enerji ihracı mümkün olacaktır" dedi.

ERDOĞAN: ERMENİSTAN'IN SAMİMİ ADIMLAR ATMASINI BEKLİYORUZ

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Erdoğan ise "Muzaffer Azerbaycan ordusunu gerek tarihi başarısı gerekse sivillere yönelik sergilediği insani tavrı dolayısıyla canıgönülden tebrik ediyorum. Karabağ'a operasyonun kısa bir süre içerisinde, sivillerin haklarına azami hassasiyet gösterilerek başarıyla tamamlanması, iftihar vesilesi olmuştur. Son zaferle birlikte bölgede kapsamlı bir normalleşme için yeni fırsat pencereleri açılmıştır" dedi. Ermenistan'a da mesaj gönderen Erdoğan "Ermenistan'ın kendisine uzatılan barış elini tutmasını ve artık samimi adımlar atmasını bekliyoruz" dedi.

Erdoğan son Bm Genel Kurulu Konuşması'nda Azerbaycan'ın Karabağ'ın kontrolünü geri almak için askeri operasyonun "barışı inşa etmek için tarihi bir fırsat" olduğunu söylemiş, "Ancak Ermenistan bu tarihi fırsatı en iyi şekilde değerlendirmiyor. İki ülke (Azerbaycan ve Ermenistan) arasında bir an önce kapsamlı bir barış anlaşması imzalanmasını ve özellikle Zengezur (kara) koridorunun açılması konusunda verilen sözlerin süratle yerine getirilmesini bekliyoruz" demişti.

'AKTİF SAVAŞ HAZIRLIKLARI DEVAM EDİYOR'

Karabağ Ermenileriyle bağlantılı "Re:public of Artsakh" (Artsakh Cumhuriyeti) adlı etkili bir Telegram kanalı Aliyev'in sözlerinin kaygı verici olduğunu söyledi. Ermenistan'ın güneyinde Zangezur Koridoru'nun geçmesinin planladığı vilayete atıf yaparak "Azerbaycan ve Türkiye'nin yeni hedefi Syunik (Sünik). Bunu şimdiden açıkça ilan ediyorlar. Aktif savaş hazırlıkları devam ediyor" ifadesi kullanıldı.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında 2020'de yapılan 44 günlük savaşın ardından imzalanan ateşkes anlaşmasının dokuzuncu maddesinde şu ifadeler yer almıştı: "Bölgedeki tüm ekonomik ve ulaşım bağlantıları üzerindeki engeller kaldırılacaktır. Ermenistan Cumhuriyeti, kişilerin, araçların ve yüklerin her iki yönde engelsiz hareketini düzenlemek amacıyla Azerbaycan Cumhuriyeti'nin batı bölgeleri ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasındaki ulaşım bağlantılarının güvenliğini garanti eder. Rusya Federal Güvenlik Servisi Sınır Güvenlik Servisi, ulaşım bağlantılarının gözetiminden sorumlu olacaktır. Taraflar arasındaki anlaşmaya bağlı olarak Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ni Azerbaycan'ın batı bölgelerine bağlayacak yeni ulaşım iletişiminin inşası sağlanacaktır." (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar