Erdoğan’a yakın partiye yasak

Erdoğan’a yakın partiye yasak
Sağ söylemleriyle tanınan Remzi Aru tarafından Almanya'da kurulan parti, Türkiye adına siyasete ağırlığını koyma hedefiyle kurulmuştu. HABER MERKEZİ...

Sağ söylemleriyle tanınan Remzi Aru tarafından Almanya'da kurulan parti, Türkiye adına siyasete ağırlığını koyma hedefiyle kurulmuştu.

HABER MERKEZİ – Almanya’nın Köln kentinde kurulan Alman Demokratlar Birliği (Allianz Deutscher Demokraten/ADD) Partisi’nin ismine Köln Mahkemesi’nden yasak geldi. Gerekçe olarak ise partinin logosunun Sağcı Parti AfD’nin logosuna benzemesi gösterildi.

Parti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’daki avukatlığını da yürüten Ralf Höcker’in, Alman aşırı sağcı ırkçı partisi AfD adına açtığı dava sonucunda Yaklaşık 7 ay önce Almanya Parlamentosu’nun "ermeni soykırım" yasasını onaylamasına tepki olarak Remzi Aru, Avukat Ramazan Akbaş ve Halil Ertem tarafından kurulmuştu.

SADECE LOGO BENZERLİĞİ Mİ?

Yaklaşan seçimler öncesinde Almanya’da 5 eyalette teşkilatlanan ADD’nin, Berlin teşkilatını kurmaya hazırlanırken gelen kararın nedeni, oy verecek olanların logo benzerliği dolayısıyla iki partiyi karıştırabileceği oldu.

Partinin basın sözcüsü Uğur Karadağ, yaptığı açıklamada mahkemenin taraflı olduğunu, kendilerine çifte standart uygulandığını belirterek, karara itiraz edeceklerini söyledi.


BİLD: ERDOĞAN TARAFTARI İŞADAMI İLK TÜRK PARTİSİNİ KURDU

Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetesi Bild, ‘Erdoğan taraftarı ilk Türk Partisini kurdu’ başlığıyla verdiği haberde, Remzi Aru’nun özellikle sosyal medyada Almanya’daki Türk kökenli milletvekillerini eleştirdiği ve Erdoğan için mücadele ettiğini belirtti.

Türkiye kökenlilerin içinde barındığı bir partiyi kurma kararını çok önceden verdiğini ancak Ermeni Yasa Tasarısının Federal Meclis’inde onaylanmasından sonra bunun son damla olduğunu ifade eden Aru, kendisine Almanya’dan Türkiye kökenlilerin büyük destek verdiğini söylüyor.

Sol Parti Federal Milletvekili Sevim Dağdelen, Bild gazetesine verdiği demeçte Almanya’da böyle bir partinin kurulmasını eleştirerek, Erdoğan’ın maceracı politikasının politik malzeme olarak kullanılacağını savundu.

Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Milletvekili Florian Hahn ise Bild’e "Erdoğan kendi fikirlerini bizim sosyal barışımızı tehlike altına almak için çalışmakta. AKP’nin burada misyonunu üstlenen ve Erdoğan’ın megafonluğunu yapacak partiye asla burada izin vermemeliyiz" dedi.

Öne Çıkanlar