Erdoğan'ın temennisi tutmadı: ABD'de Senato'nun kontrolü Demokratların

Erdoğan'ın temennisi tutmadı: ABD'de Senato'nun kontrolü Demokratların
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'deki ara seçimlerde, Başkan Joe Biden'ın partisi Demokratların Senato'da çoğunluğu koruyacağı kesinleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün, F-16 alımı için Senato'nun kontrolünün Cumhuriyetçilere geçmesi temennisini açıklamıştı.

Artı Gerçek - ABD'de düzenlenen Kongre ara seçimlerinde, kritik eyaletlerden Nevada'daki Senato seçimlerinin oy sayımı tamamlandı. ABD Başkanı Joe Biden'ın partisi Demokratlar, Nevada'da başa baş geçen yarışı kazanarak Senato'nun kontrolünü ellerinde tutmaya devam edecek.

Henüz resmen açıklanmayan sonuçlara göre, Demokrat Senatör Catherine Cortez Masto, eski başkan Donald Trump tarafından desteklenen ve Trump'ın başkanlık seçimlerindeki asılsız 'hile' iddialarını savunan Cumhuriyetçi rakibi Adam Laxalt'ı yenilgiye uğrattı.

BIDEN KALAN SON EYALETİ KAYBETSE BİLE...

Bu sonuçlarla Demokratlar Senato'da 50, Cumhuriyetçiler 49 koltuğa sahip. Sonuçların gelmediği tek eyalet olan Georgia'da aralık ayında ikinci tur seçimler düzenlenecek. Bu eyaleti Cumhuriyetçilerin kazanması ve koltuk sayısının eşitlenmesi halindeyse, Senato'daki dengeler seçimlerden önce olduğu gibi, Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in oyuyla Demokratlar lehine korunmuş olacak.

TEMSİLCİLER MECLİSİ'NDE AVANTAJ HÂLÂ CUMHURİYETÇİLERDE

Temsilciler Meclisi'nde ise oy sayımı devam ederken, Cumhuriyetçilerin avantajı sürüyor. Kongre'nin alt kanadının Cumhuriyetçilerin eline geçmesi, rakip partinin Biden'ın önerdiği yasaları engellenme veya büyük ölçüde sulandırma gücünü elde edeceği anlamına geliyor.

BIDEN CUMHURİYETÇİLERE YÜKLENDİ

ABD Başkanı Joe Biden, Nevada'daki sonuçların netleşmesi sonrası Kamboçya'dan yaptığı konuşmada, çok mutlu olduğunu söyleyerek "Cumhuriyetçilerin kim olduklarına karar vermelerinin vaktinin geldiğini" söyledi. Biden sonuçlar için "Bu durum, adaylarımızın kalitesinin bir yansıması" dedi.

'CUMHURİYETÇİLERİN ŞİDDET SÖYLEMİ REDDEDİLDİ'

Senato çoğunluk lideri olan Demokrat senatör Chuck Schumer ise Amerikan halkının Cumhuriyetçi Parti'nin "şiddet içerikli söylemini reddettiğini söyleyerek, "Ülkemiz, demokrasimize inandığımızı, bunun köklerinin güçlü olduğunu ve demokrasinin, onun için mücadele ettiğimiz sürece ayakta kalacağını gösterdi" dedi.

'İKTİDAR' PARTİSİNİN SON 20 YILDIR SERGİLEDİĞİ EN İYİ PERFORMANS

Sonuçlar, ABD'de başkanlığı elinde bulunduran bir partinin 20 yıldır sergilediği en iyi seçim performansı olarak değerlendiriliyor. Zira ABD'de başkanların Beyaz Saray'a gelişinin ikinci yılında düzenlenen ara seçimlerde, başkanın partisi genellikle oy kaybediyor. Bu durum, seçmenin başkandan iktidarı sırasında hesap sorabilmesi anlamına geliyor.

Son ara seçimler öncesinde de, Biden'ın partisinin özellikle enflasyon nedeniyle ciddi oy kaybına uğraması, Cumhuriyetçilerin 'kırmızı dalga' yakalaması bekleniyordu. Ancak Cumhuriyetçiler Temsilciler Meclisi'nde avantajlı olsa da, Demokratlar beklentilerin çok üzerinde oy aldı.

ERDOĞAN 'CUMHURİYETÇİLER ALIRSA İŞİMİZ KOLAYLAŞIR' DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün yaptığı bir açıklamada ABD ara seçimlerinde Cumhuriyetçilerin Senato'yu kazanması hâlinde Türkiye'nin F-16 alım sürecinin de kolaylaşacağını söylemişti.

Türk Devletleri Teşkilatı 9'uncu Zirvesi'ne katıldığı Özbekistan ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Türkiye'nin ABD'den F-16 alma planıyla ilgili olarak "Zaman zaman Amerika tarafı, Savunma Bakanım Hulusi Paşa'ya olumlu, güzel şeyler söylüyor. Tabii şimdi bir seçim yaşadılar. Bu seçimle birlikte, şu anda bazı olumlu haberler yine geliyor ve bu olumlu haberleri de bizler yakın takipte sürdürüyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan, "Temennim odur ki yani önümüzdeki ay bazı müjdelerle dolu olsun ve F16 konusunu çok daha olumlu istikamette geliştirelim. Temsilciler Meclisinde Cumhuriyetçiler açık ara işi önde kapattılar ama şimdi tabii Senato var. Senato'da iki üç yer çok büyük önem arz ediyor. Yani bu 2-3 yerde eğer Cumhuriyetçiler başarılı çıkarsa belki iş bizim için çok daha kolay olacaktır. Şimdi süreci takip ediyoruz" demişti.

Erdoğan ayrıca Biden'ın "Gülen'i sakladığını" da savunmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar