Ermenistan, 3 Ağustos'u 'Ezidi Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü' ilan etti

Ermenistan, 3 Ağustos'u 'Ezidi Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü' ilan etti
Ermenistan 3 Ağustos'un Ezidi Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan etti. Ezidi milletvekili Rustam Bakoyan tarafından sunulan yasa tasarısı oy birliğiyle kabul edildi.

Artı Gerçek - Ermenistan Parlamentosu yaptığı oylamayla 3 Ağustos'un Ezidi Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü olarak belirlenmesine karar verdi.

İktidardaki “Sivil Sözleşme” Partisi’nden Ezidi milletvekili Rustam Bakoyan tarafından "Ermenistan Cumhuriyeti'nin Tatil ve Anma Günleri Hakkında" yasasına ek yapılmasını öngören yasa tasarısı önerildi. Yapılan oylamayla yasa tasarısı 88 lehte oy alarak oybirliğiyle kabul edildi.

Bakoyan, Ezidi halkına karşı işlenen soykırımın anılmasının gerekliliğine ve bu insani felaketin toplumun geniş kitlelerine tanıtmanın önemine vurgu yaptı. Milletvekili, son zamanlarda Ezidi halkına karşı işlenen soykırımın tanınma sürecinin yeni bir ivme kazandığını belirtti. Dünya genelinde 10’dan fazla ülke ve çeşitli uluslararası yapılar ile BM Güvenlik Konseyi, Ezidi soykırımını tanıdı.

NE OLMUŞTU?

IŞİD’ın Irak'taki Ezidilere yönelik 3 Ağustos 2014'te gerçekleştirdiği soykırımda çoğu Şengal'de olmak üzere toplamda yaklaşık 5 bin kişi öldürüldü, büyük bir bölümü çocuk ve kadın olmak üzere 10 bine yakın kişi esir alındı.

Ezidi Kürtleri Kurtarma Ofisi verilerine göre, 1500 Ezidi Kürt doğrudan kurşuna dizilerek öldürüldü. Hala yaklaşık 2 bin 700 kişiden haber alınamıyor.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) 2019'da, 3 Ağustos'u "Ezidi Soykırım Günü" ilân etti.

Ermenistan Parlamentosu, 2014 yılında IŞİD ve bazı örgütler tarafından Ezidilere karşı işlenen suçları ‘soykırım’ olarak niteleyen tasarıyı daha önce kabul etmişti.(HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar