Ermenistan: Azerbaycan ile ateşkes sağlandı

Ermenistan: Azerbaycan ile ateşkes sağlandı
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Eylül 2022 14:43
A+ A-
Ermenistan, uluslararası toplumun arabuluculuğuyla dün saat 20.00'den itibaren Azerbaycan ile ateşkes konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan dün gece saatlerinde yaptığı açıklamada Erivan ve Bakü'nün uluslararası toplumun arabuluculuğuyla 14 Eylül saat 20.00'den itibaren ateşkes konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Rus haber ajanslarının geçtiği bilgiye göre Grigoryan "Doğal olarak, anlaşma olmadan ateşkes mümkün olmayacaktı. Umalım ki Azerbaycan bunu yerine getirmeye devam etsin" dedi.

Ermenistan Savunma Bakanlığı dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, yaklaşık iki gün süren şiddetli çatışmaların ardından  saat 20.00'den itibaren bütün yönlerde saldırıların neredeyse durduğunu açıklamıştı.

Azerbaycan'dan ise ateşkes anlaşması hakkında bir açıklama gelmedi.

KRASİN: RUSYA'NIN ÇABALARI SONUCU SAĞLANDI

Rus RIA haber ajansına konuşan Rusya Federasyon Konseyi üyelerinden Grigory Karasin ateşkesin büyük oranda Rusya'nın diplomatik çabaları sonucu sağlandığını söyledi.

Karasin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile telefonda görüştüğünü de aktardı. Rusya daha önce taraflara itidal çağrısı yapmıştı. 

Azerbaycan ise dün Ermenistan ordusuna ait 100'e yakın askerin cesedinin teslimi için ateşkes çağrısında bulunmuştu.

Çatışmalar 12 Eylül'ü 13 Eylül'e bağlayan geceyarısı başlamıştı. Ermenistan, Azerbaycan ordusunun üç bölgede topçu saldırısı başlattığını öne sürmüş Azerbaycan ise Ermenistan'ı tartışmalı bölgelerde "büyük bir provokasyon" ile suçlamış ve bunu önlemek için askeri operasyon yaptıklarını iddia etmişti.

Yaklaşık 48 saat süren çatışmalar boyunca Ermenistan 105 can kaybı açıklarken Azerbaycan 50 askerin hayatını kaybettiğini bildirdirmişti.

Son saldırılar 2020'deki İkinci Karabağ Savaşı'ndan sonra iki ülke arasındaki en ölümcül çatışma olmuştu.

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar