Filistinli mahkumla cinsel ilişki iddiası: İsrailli kadın askerlerin gardiyanlık yapması yasaklanıyor

Filistinli mahkumla cinsel ilişki iddiası: İsrailli kadın askerlerin gardiyanlık yapması yasaklanıyor
İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, kadın askerlerin yüksek güvenlikli cezaevlerinde gardiyan olmalarının yasaklanacağını söyledi. Açıklama, bir kadın askerin Filistinli mahkumla cinsel ilişkiye girdiğini itiraf etmesinin ardından geldi.

Artı Gerçek - İsrail basınında yer alan haberlere göre orduda görev yapan bir kadın askerin Filistinli bir mahkumun cinsel ilişkiye girdiğini itiraf etti. Söz konusu askerin, zorunlu askerlik hizmetini yerine getirmekte olduğu düşünülüyor. Ömür boyu hapis cezası alan mahkumla askerin kimliği açıklanmazken, hükümet kadın askerlerin yüksek güvenlikli cezaevlerinde gardiyan olarak görev yapmalarını yasaklıyor. İsrail medyası ayrıca, tutuklanan askerin sorgulama sırasında dört kadının daha aynı mahkumla ilişkiye girdiğini iddia ettiğini aktardı.

'2025 YILINDA KADIN GARDİYAN KALMAYACAK'

İsrail medyası ayrıca, tutuklanan askerin sorgulama sırasında dört kadının daha aynı adamla ilişkiye girdiğini iddia ettiğini aktardı. İsrail Cezaevi Servisi (IPS), Filistinli mahkûmun sorgulama öncesinde hücresinden ayrı bir koğuşa nakledildiğini söyledi. bCuma günü IPS müdürKaty Perry ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, kadın askerlerin artık Filistinli "teröristlerin" tutulduğu yüksek güvenlikli cezaevlerinde görev yapmayacağını açıkladı. Ben-Gvir, "2025 yılı ortalarında söz konusu mahkumların tutulduğu koğuşlarda tek bir kadın askerin bile kalmayacağını" söyledi.

YERLERİNE GEÇECEK PERSONEL BULUNAMAMIŞTI

Kadın İsrail askerlerinin yüksek güvenlikli İsrail hapishanelerinde hizmet vermesinin durdurulması için defalarca çağrı yapıldı. Ancak bu talepler daha önce yerlerine geçecek personel bulunamaması nedeniyle durmuştu. Geçen yıl İsrailli bakanlar, bir hapishanede Filistinli mahkumların gardiyan olarak görev yapan kadın askerlere saldırdığı, tecavüz ettiği ve bazı üst düzey cezaevi görevlilerinin askerleri "pazarladığı" iddialarıyla patlak veren bir skandalın ardından soruşturma başlatılması talimatı vermişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar