Fischer: Ortadoğu’da ‘30 yıl savaşı’ yaşanıyor

Fischer: Ortadoğu’da ‘30 yıl savaşı’ yaşanıyor
Almanya’nın eski Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Ortadoğu'da yaşananları değerlendirdi.

Almanya’nın eski dışişleri bakanlarından Joschka Fischer Ortadoğu’daki gelişmeleri "Schweriner Volkszeitung" gazetesine değerlendirdi. 1998-2005 yılları arasında Almanya’da iktidarda kalan Schröder hükümetinde bakanlık yapan Fischer, Ortadoğu’daki gelişmelerin birebir 1618-1648 yılları arasında Avrupa’da yaşanan ve tarihte ’30 yıl savaşı’ olarak bilinen sürece benzediğini belirtti.

Suriye’deki iç savaş sırasında harabeye dönen Halep’i de 1631 yılında yakılıp-yıkılan Magdeburg kentine benzeten Fischer "O zaman olduğu gibi şimdi de bölgede sadece bir savaş yok, paralel şekilde birçok savaş ve çatışma sürüyor. Süreç demokratikleşme amacıyla başladı ama daha sonra savaşa dönüştü. Şu anda hali hazırda Türk-Kürt savaşı var, ayrıca İsrail-İran savaşının da yaşanması tehlikesi var" yorumunu yaptı.

‘SAVAŞ BÜTÜN TARAFLARIN YIKIMINA KADAR SÜRECEK’
Şu anda da savaşın nedeninin perde arkasında gizlenmesine yönelik bir çabanın olduğuna dikkat çeken Fischer, "Tahminime göre yıkım bütün tarafların yıkımını kadar sürecek" görüşünü savundu. Fischer devamla Avrupa’daki 30 yıl süren savaşta Protestan ve Katolik mezheplerin çatışmalara gerekçe gösterilmesi gibi bir durumun şimdi de Şii ve Sünnilik üzerinden yapıldığına vurgu yaptı.

Hali hazırda Ortadoğu’da büyük güçlerin birbirine karşı cephe aldığını belirten Fischer Rusya’nın kolay kolay Suriye’deki savaştan çıkmayacağı öngörüsünde bulundu. Beşar Esad rejiminin de savaşın sonunda ayakta kalıp kalmayacağı konusunda şüphelerinin bulunduğunu ifaden Fischer "Savaşın bütün taraflar açısından daha birçok ölümün ve yıkımın ardından son bulacağını düşünüyorum" diye konuştu.

1618-1648 yılları arasında Orta Avrupa'da yaşanan ve birçok devletinin katıldığı savaşlar dizisi ‘Otuz yıl savaşı’ olarak adlandırılıyor. Avrupa’nın en uzun ve yıkıcı savaşlarından birisi olarak geçen çatışmalar ilk başta Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu'nu oluşturan Protestan ve Katolik şehir devletleri arasında başladı ve zamanla Avrupa'nın büyük güçlerini içine kattı. (DIŞ HABERLER SERVİSİ) 

Öne Çıkanlar