Fransa'da sinagogu ateşe veren saldırgan öldürüldü

Fransa'da sinagogu ateşe veren saldırgan öldürüldü
Fransa'nın kuzeybatısındaki Rouen kentinde sinagoga molotof kokteyli atarak içerde yangın çıkmasına neden olan erkek, elinde bıçakla üzerine koştuğu polis tarafından vurularak öldürüldü. Haham cemaate "Yahudiliğimizi uygulamaya devam edin" çağrısı yaptı.

Artı Gerçek - Fansa'nın kuzeyindeki Normandiya bölgesinin Rouen kentinde polis bir sinagogu ateşe veren bir erkeği öldürdüğünü açıkladı.

Rouen Belediye Başkanı Nicolas Mayer-Rossignol, "Silahlı bir adam bir şekilde sinagoga tırmandı ve ana ibadet odasına Molotof kokteyli gibi bir nesne fırlattı" dedi. Mayer-Rossignol, yangından sinagogun içinin büyük hasar gördüğünü, ancak kimsenin zarar görmediğini, saldırının kenti şoke ettiğini söyledi.

HAHAM: BÜYÜK KORKU YAŞADIK

Sinagogun hahamı Chmouel Lubecki, saldırı sırasında eşinin içerde olduğunu belirtti. "Büyük korku yaşadık" diyen haham, eşinin "silah sesleri ve çığlıklar duyduğunu, ardından sinagogdan duman çıktığını gördüğünü, hemen aşağıya indiğini ve itfaiyecilerin sinagoga girmesine yardım ettiğini" anlattı.

'SALDIRI OLMASINI BEKLİYORDUK'

Antisemitizmin artması nedeniyle bu tür saldırılar beklediklerini belirten Lubecki, "İçimizde bu korku vardı, ama bu gerçekten gerçekleştiğinde yine de şoke edici oluyor" diye konuştu.

Normandiya'daki Yahudi cemaatinin başkanı Natacha Ben Haim, duvarların ve birçok mobilyanın yangın ve dumandan karardığını söyleyerek "Felaket. Evet üzgünüm, çok üzgünüm" dedi.

'BİR ELİNDE DEMİR ÇUBUK, DİĞER ELİNDE MUTFAK BIÇAĞI'

Savcı Frederic Teillet, "Sinagoga vardıklarında itfaiye ve polis, çatıda bir elinde demir çubuk, diğer elinde mutfak bıçağı tutan bir erkek gördü. Sinagogun pencerelerinden duman çıkıyordu" bilgisini verdi.

Teillet, bir polis memurunun kendisine doğru koşarken elindeki bıçakla tehdit eden ve dur emrine uymayan saldırganı vurduğunu, memurun böyle bir durumda normal prosedüre göre hareket etmiş göründüğünü aktardı.

'SALDIRGAN 29 YAŞINDA BİR CEZAYİRLİ'

Saldırganın üzerinden çıkan tek kimlik yerel toplu taşıma kartı olurken, Fransız medyası, ülkeyi terk etmesi yönündeki resmi karara itiraz etme sürecindeki bir yabancı olduğunu duyurdu. Le Figaro, 29 yaşındaki bir Cezayirli olduğunu aktardı.

Haham Lubecki, Yahudi cemaatine "her zamanki gibi devam etme" çağrısında bulunarak "Bu gece Şabat. Korkmadığımızı ve şartlara rağmen Yahudiliğimizi uygulamaya devam ettiğimizi göstermek için Şabat mumlarını yakmak önemli" dedi.

PARİS OLİMPİYATI ÖNCESİ GÜVENLİK ALARMI

Hamas'ın 7 Ekim saldırısının ardından İsrail'in 224 gündür devam eden Gazze saldırılarının gölgesinde Avrupa'daki birçok ülke gibi Fransa da antisemitik eylemlerde artış gördü.

Paris, 26 Temmuz-11 Ağustos arasında 2024 Yaz Olimpiyat Oyunlarına evsahipliği yapacak. Fransız başkentinde Ortadoğu ve Avrupa'nın doğu kanadındaki karmaşık jeopolitik ortama karşı alarm durumunu en yüksek seviyeye çıkarıldı.

YAHUDİ KARŞITI EYLEM SAYISI ÜÇE KATLANDI

Başbakan Gabriel Attal, bu ay yaptığı açıklamada, Fransa'da 2024'ün ilk üç ayında 366 Yahudi karşıtı eylem kaydedildiğini söyledi. Bu sayı, geçen yılın ilk çeyreğine göre üç kat daha fazla. (Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar