Fransa'nın eski cumhurbaşkanı Hollande yeniden siyaset sahnesinde

Fransa'nın eski cumhurbaşkanı Hollande yeniden siyaset sahnesinde
Fransa'nın popülaritesi en düşük cumhurbaşkanlarından biri olarak anılan François Hollande, yapılacak erken seçimlerde milletvekili adayı olacağını açıkladı.

Artı Gerçek - Fransa'da 2012-2017 yılları arasında cumhurbaşkanlığı görevini yürüten François Hollande erken seçimlerde Sosyalist Parti'den (PS), Correze vilayeti milletvekili adayı olduğunu söyleyerek ülke siyasetine geri döndüğünü açıkladı.

euronews Türkçe'nin aktardığına göre Hollande'ın Fransız La Montagne gazetesine yaptığı açıklama, yükselen aşırı sağ gruplara karşı, Boyun Eğmeyen Fransa (LFI), PS, Fransa Komünist Partisi (PCF) ve çevreci Yeşillerden (EELV) oluşan "Yeni Halk Cephesi" (Le Nouveau Front populaire) adlı sol ittifaka destek vereceğini söylemesinin ardından geldi.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aşırı sağ Ulusal Birlik Partisi'nin (RN) 9 Haziran'da yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde iktidar partisini mağlup ederek iki katından fazla oy alması ardından seçim çağrısında bulunmuştu. İlk tur 30 Haziran'da, ikinci tur ise 7 Temmuz'da yapılacak.

SOSYALİST PARTİ'NİN HOLLANDE'A TEPKİSİ

Hollande'un milletvekili adaylığının sol partiler arasında pek sevinçle karşılandığı söylenemez. Sosyalist Parti, resmi X hesabında Hollande'ın adaylığı konusunda soğukkanlı bir mesaj yayınlayarak, bu hamleyi "not ettiklerini" belirtti.

Fransız haber ajansı Agence-France Presse (AFP), adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir parti yetkilisinden aldığı bilgilere göre, bu haber karşısında "yıkıldıklarını" ama bir yandan da durumu kabul ettiklerini ve "Mümkün olan en geniş sol kanadı istediğimizi söylemiştik" dediğini aktardı.

Hollande, Fransa tarihinde popülaritesi en düşük cumhurbaşkanlarından biri olarak biliniyor. Hollande'ın radikal solun bazı kesimleriyle arasının açık olduğu bilinirken, Sosyalistler de ona şüpheyle yaklaşıyor. (Kaynak)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar