Gazeteci Nazila Marufiyan dördüncü kez tutuklandı

Gazeteci Nazila Marufiyan dördüncü kez tutuklandı
Mahsa Amini'nin babasıyla röportaj yapan gazeteci Nazila Marufiyan dördüncü kez tutuklandı. Marufiyan, en son 16 Ağustos’ta tahliye edilmişti.

Artı Gerçek - İran'da geçen yıl eylül ayında "ahlak polisi" tarafından gözaltına alındığı sırada ölümü ülkede son yılların en büyük hükümet karşıtı gösterilerine neden olan 22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Amini'nin babasıyla röportaj yaptıktan sonra tutuklanan ve 9 Ocak'ta kefaletle serbest kalan Kürt gazeteci ve öğrenci Nazila Marufiyan dördüncü kez tutuklandı.

Marufiyan’ın, şarkıcı Mehdi Yerahi’nin gözaltına alınmasına gösterdiği tepki ya da Evin Cezaevi önünde zafer işareti yaptığı başörtüsüz çekilmiş fotoğrafını yayınlaması nedeniyle gözaltına alındığı tahmin ediliyor. Marufiyan’ın tutuklama nedeni veya nereye nakledildiği hakkında da herhangi bir açıklama yapılmadı.

DARP EDİLDİ

Iran Wire'ın Marufiyan’ın komşularına dayandırdığı haberine göre, Marufiyan’ın evinin kapısı kırıldı, rejim güçleri Marufiyan’ı darp ederek gözaltına aldı.

NE OLMUŞTU?

Amini’nin babası Amjad Amini'yle röportaj yaptığı için tutuklanan ve 9 Ocak'ta kefaletle serbest bırakılan gazeteci Marufiyan, duruşma yapılmadan iki yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

23 yaşındaki gazeteci Marufiyan, Tahran Devrim Mahkemesi'nin 26'ncı Şubesi tarafından "Rejim aleyhine propaganda yapmak" ve "Kamuoyunu galeyana getirmek için yalan haber yayınlama" suçlamasıyla yargılanmıştı.

9 Temmuz’da ifade için Evin Savcılığı’na çağrılan gazeteci Marufiyan, Tahran’da ikinci kez tutuklanmış ve 13 Ağustos’ta kefaretle serbest bırakılmıştı. (MA)

Öne Çıkanlar